Rəsmi Bakı Fransanın xarici işlər nazirinə CAVAB VERDİ
"2 aprel 2025-ci il tarixində Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baronun Milli Assambleyanın Xarici İşlər Komissiyasında çıxışı zamanı Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi və erməni əsilli şəxslərin məhkəmə işi ilə bağlı səsləndirdiyi iddiaları qətiyyətlə rədd edirik".
Bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan ərazilərinə qarşı iddiaların mövcud olduğu Ermənistan konstitusiyasının dəyişdirilməsi kimi son 2 ildən artıq müddətdə müzakirə edilən legitim tələbin sual altına alınması və bunun yeni şərt kimi təqdim edilməsi qəbuledilməzdir:
"Əgər Fransa iddia etdiyi kimi həqiqətən də sülh sazişinin tezliklə imzalanmasını dəstəkləyirsə, o zaman Ermənistan tərəfindən müvafiq addımların atılmasını təşviq etməlidir".
Müharibə cinayətləri, etnik təmizləmə, hərbi təcavüz, işgəncə və digər ağır cinayətlərdə ittiham olunan və ya məhkum olunmuş erməniəsilli şəxslərin azadlığa buraxılması çağırışlarına gəldikdə, XİN rəsmisi vurğulayıb ki, bu cinayətləri araşdırmaq və mühakimə etmək Azərbaycanın haqqıdır:
"BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının Əsassız Həbslər üzrə İşçi Qrupunun 13 mart 2025-ci il tarixində dərc olunmuş rəyi də bunu bir daha təsdiqləyib və məhkəmə prosesinə qarşı aparılan qarayaxma kampaniyasının əsassız olduğunu sübut edib.
Ümumiyyətlə, digər ölkələrdə məhkəmə prosesinə müdaxiləyə cəhd edən Fransa tərəfinin ilk növbədə Fransada siyasi təqibləri və müxtəlif aksiyalarda etirazçıların öldürülməsi, Fransanın neokolonial siyasəti nəticəsində dənizaşırı ərazilərdə yerli əhaliyə qarşı işgəncələri, Fransa parlamentində rüşvətxorluq və korrupsiya hallarının yayılması kimi faktları araşdırması daha uyğun olardı. Misal üçün, eyni iclasda bir deputatın Fransada məhkəmə sistemindən siyasi rəqiblərə qarşı təzyiq vasitəsi kimi istifadə edildiyi halda qanunun aliliyi ilə bağlı digər dövlətlərə müdaxilənin qəbuledilməzliyi ilə bağlı sualına cavabda Fransa nazirinin Fransa məhkəməsinin qərarını şərh edə bilməyəcəyi cavabı da Fransa tərəfinin ikili standartlarının bir göstəricisidir.
Fransadan sülhə xidmət etməyən və regionda sabitliyi pozan addımlarına son qoymağı tələb edirik".скачать dle 11.3

Официальный Баку ответил главе МИД Франции Жан-Ноэлю Барро
Баку считает неприемлемыми попытки Парижа поставить под сомнение законность выдвинутых азербайджанской стороной требований для подписания окончательного мира с Ереваном, в частности речь идет о необходимости поправок в конституцию Армении.
Об этом говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде к заявлениям министра иностранных дел Франции Жана-Ноэля Барро, озвученным 2 апреля во французском парламенте.
"В связи с этим, считаем неприемлемыми попытки французского министра поставить под сомнение законность этих требований, а также заявления о том, что азербайджанская сторона якобы выдвигает новые условия для подписания мирного договора. Если Франция действительно выступает за скорейшее подписание мирного соглашения, ей следовало бы содействовать принятию Арменией необходимых для этого шагов", - говорится в заявлении.
Комментируя заявления Барро о судебном процессе над армянскими сепаратистами, обвиняемыми в военных и других тяжких преступлениях, Гаджизаде заявил, что Азербайджан имеет право расследовать подобные преступления против азербайджанского народа и привлекать к суду виновных.
"Заключение Рабочей группы ООН по произвольным задержаниям от 13 марта 2025 года еще раз подтвердило это и доказало необоснованность кампании по очернению судебного процесса. В целом, французской стороне, вместо вмешательства в судебные процессы в других странах, было бы уместнее в первую очередь расследовать факты политических преследований и убийств участников акций протестов в самой Франции. Также Париж причастен к пыткам коренного населения на заморских территориях в рамках своей неоколониальной политики, а парламент погряз в коррупции", - говорится в заявлении.
В качестве примера представитель МИД указал на отказ французского министра ответить на вопрос депутата на том же заседании законодательного органа.
"Барро указали на неприемлемость вмешательства Парижа в вопросы верховенства закона в других государствах, когда судебная система самой Франции используется как средство давления на политических оппонентов. А он отметил, что не может комментировать решение французского суда. Это очередное свидетельство наличия двойных стандартов в политике Франции", - подчеркнул Гаджизаде и призвал официальный Париж прекратить действия, подрывающие мир и стабильность в регионе.скачать dle 11.3