Perinatal Mərkəzin sabiq direktoru məhkəmədə ifadə verməkdən imtina etdi
"Report"a istinadən xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Leyla Əsgərova-Məmmədovanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxs Mehriban Abasquliyevaya sərbəst ifadə verməyi təklif edib.
Təqsirləndirilənin vəkilləri isə müvəkkillərinin hazırkı mərhələdə ifadə vermək istəmədiyini bildiriblər.
Dövlət ittihamçısı Mehriban Abasquliyevanın ifadə vermək istəmədiyini ifadə verməmək kimi qiymətləndirib, onun ibtidai istintaqda verdiyi ifadəsini elan edib.
İttiham aktından məlum olub ki, Mehriban Abasquliyeva cəmi 11 ay Perinatal Mərkəzin direktoru işləyib. Ancaq vəkil Əliövsəd Abasov müvəkkilinin ibtidai istintaqda verdiyi sonuncu ifadəsinin elan olunmasını istəyib və hakim vəkilin təklifi ilə razılaşıb.
Məhkəmənin növbəti iclası fevral ayının 10-da keçiriləcək.
Qeyd edək ki, ötən il yanvarın 9-da "Respublika Perinatal Mərkəzi" publik hüquqi şəxsin inzibati binasında baş vermiş yanğınla bağlı Baş Prokurorluqda Cinayət Məcəlləsinin müxtəlif maddələri ilə cinayət işi başlanaraq ibtidai istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə tapşırılıb.
İstintaqla müəyyən olunub ki, Mərkəzin Anesteziologiya, reanimasiya və intensiv terapiya şöbəsinin Yenidoğulmuşların intensiv terapiya bölməsinin yerləşdiyi dördüncü mərtəbədəki palatasında baş vermiş yanğın nəticəsində yeddi yenidoğulmuş ölüb, dörd nəfər xəsarət alıb, müəssisəyə isə ümumilikdə 361 min manat məbləğində maddi ziyan vurulub.
Bundan başqa, Mehriban Abasquliyevanın 2022-ci il dekabrın 27-də mərkəzin direktoru təyin edilməsindən sonra müəssisənin tibbi təminat resursları və potensialını nəzərə almadan xəstə qəbulu sayını iki dəfəyədək artırması nəticəsində müəssisənin elektrik təsərrüfatının artıq yüklənərək sonda yanğına səbəb olmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Eyni zamanda, istintaqla Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) tərəfindən mərkəzdə yoxlamalar aparılaraq yanğın təhlükəsizliyi qaydaları, xüsusən də mövcud avtomatik yanğın xəbərverici siqnalizasiya qurğusunun nasazlığı, daxili yanğın su kranlarının işlək olmaması və elektrik təsərrüfatında nöqsanların olması mərkəzin rəhbərliyinə bildirilsə də, direktor və mərkəzin Anesteziologiya, reanimasiya və intensiv terapiya şöbəsinin müdiri Hamlet Mustafayev və Dəstək Xidmətləri şöbəsinin müdiri Elnur Əhmədlinin nöqsanları aradan qaldırmamalarına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Mərkəzin direktoru vəzifəsində işləmiş Mehriban Abasquliyeva Cinayət Məcəlləsinin 308.2 (ağır nəticələrə səbəb olan vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) və 225.3-cü (yanğın təhlükəsizliyi qaydalarını pozma ehtiyatsızlıqdan iki və daha çox şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddələri, həmin mərkəzin şöbə rəisləri vəzifəsində işləmiş Hamlet Mustafayev və Elnur Əhmədli isə Cinayət Məcəlləsinin 225.3-cü maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilərək onlara həmin maddələrlə nəzərdə tutulan ittiham elan edilib.скачать dle 11.3

Экс-директор перинатального центра отказалась давать показания в суде по делу о смертельном пожаре
Как сообщает Report, председательствующая на процессе судья Лейла Аскерова-Мамедова предложила обвиняемой, бывшему директору центра Мехрибан Абасгулиевой дать свободные показания. Однако адвокаты подсудимой заявили, что она отказывается от дачи показаний на данном этапе судебного разбирательства.
Государственный обвинитель расценил отказ Абасгулиевой как нежелание давать показания и огласил ее показания, данные на предварительном следствии.
Из обвинительного акта следует, что Мехрибан Абасгулиева проработала директором Центра 11 месяцев. Адвокат обвиняемой попросил огласить последние показания своей подзащитной, данные на следствии, и судья удовлетворила это ходатайство.
Следующее заседание суда назначено на 10 февраля.
Напомним, пожар в административном здании РПЦ произошел 9 января прошлого года. По факту происшествия Генпрокуратура возбудила уголовное дело по различным статьям УК, расследование было поручено Следственному управлению Генпрокуратуры.
В результате пожара, возникшего в палате отделения интенсивной терапии новорожденных на 4 этаже, погибли 7 младенцев, 4 человека получили ранения, а учреждению был причинен материальный ущерб на сумму 361 тысяча манатов.
Выявлены обоснованные подозрения, что после назначения Абасгулиевой директором 27 декабря 2022 года, она вдвое увеличила количество принимаемых пациентов без учета ресурсов и потенциала медучреждения, что привело к перегрузке электросети и, в конечном итоге, к пожару.
Также следствие установило, что несмотря на проведенные МЧС проверки и выявленные нарушения правил пожарной безопасности, в частности неисправность автоматической пожарной сигнализации, нерабочее состояние внутренних пожарных кранов и недостатки в электрохозяйстве, директор Абасгулиева, заведующий отделением анестезиологии и интенсивной терапии Гамлет Мустафаев и начальник отдела обеспечения Эльнур Ахмедли не устранили эти нарушения.
Мехрибан Абасгулиева обвиняется по статьям 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия) и 225.3 (нарушение правил пожарной безопасности, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц) УК Азербайджана. Мустафаев и Ахмедли привлечены в качестве обвиняемых по статье 225.3 УК.