Bakıdan Suriya üçün göndərilən yardım TIR-ları Türkiyəyə daxil olub
Azərbaycanın paytaxtı Bakıdan Suriyaya getmək üçün yola düşən və 200 ton ərzaq məhsulu daşıyan 10 yük maşını (TIR) Sarp sərhəd-keçid məntəqəsindən Türkiyəyə daxil olub.
Məlumata görə, Azərbaycan dövlətinin Suriyaya göndərdiyi humanitar yardım Türkiyənin Fövqəladə Halların İdarə Olunması Agentliyinin (AFAD) koordinasiyası altında ölkə üzərindən tranzit yolu ilə keçərək Çobanbeyə çatdırılacaq. Yardım maşınları Kilisdəki Çobanbey sərhəd-keçid məntəqəsindən keçdikdən sonra AFAD-ın logistika anbarlarına təhvil veriləcək. Anbarlarda görülən hazırlıqlardan sonra məhsullar Suriyada yardıma ehtiyacı olan ailələrə paylanacaq.
Qeyd edək ki, dekabrın 30-da Azərbaycan Prezidentinin göstərişinə əsasən, Suriyada humanitar böhrandan əziyyət çəkən əhaliyə yardım məqsədilə müvafiq yardım göndərilib. On yük avtomobilindən ibarət konvoyda ümumilikdə 200 tona yaxın ərzaq və qida məhsulları var.скачать dle 11.3

Отправленные из Баку фуры с гуманитарной помощью для Сирии прибыли в Турцию
10 грузовиков (TIR) с 200 тоннами продовольствия, отправленных из столицы Азербайджана Баку в Сирию, въехали в Турцию через погранично-пропускной пункт Сарп.
Согласно информации, гуманитарная помощь, отправленная Азербайджанским государством в Сирию, при координации Агентства по управлению стихийными бедствиями и чрезвычайными ситуациями Турции (AFAD) будет доставлена транзитом через территорию страны на пограничный переход Чобанбей. Пройдя пропускной пункт в Килисе, гуманитарная помощь будет разгружена в логистические амбары AFAD. После распределения на складах продукты будут розданы сирийским семьям, нуждающимся в помощи.
Отметим, что по поручению Президента Азербайджана 30 декабря в Сирию был отправлен груз продовольствия для оказания помощи населению, страдающему от гуманитарного кризиса. Конвой из 10 грузовиков доставит около 200 тонн продовольственных товаров.скачать dle 11.3