Rusiyaya gedən vətəndaşların NƏZƏRİNƏ: Yeni miqrasiya qaydaları qüvvəyə mindi
Bu gündən etibarən Azərbaycan vətəndaşlarının Rusiya ərazisində müvəqqəti olma müddəti bir təqvim ili ərzində cəmi 90 gün olacaq.
Qeyd edilən müddət Rusiya qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş əsaslar mövcud olduqda (əmək fəaliyyəti üçün patent aldıqda, müvəqqəti yaşamaq üçün müraciəti qəbul olunduqda və s.) uzadıla bilər.
Bundan əlavə Azərbaycan vətəndaşı Rusiya dövlət sərhədini keçdiyi tarixdən 7 iş günü ərzində olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdır.
Əlavə olaraq nəzərə alınmalıdır ki, Rusiya Federasiyasının mövcud qanunvericiliyinin tələblərinə əsasən Rusiya Federasiyasına daxil olan zaman əcnəbilərdən, o cümlədən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarından miqrasiya kartının doldurulması tələb olunur.
Miqrasiya kartını Rusiya Federasiyasının dövlət sərhədinin buraxılış məntəqələrində, beynəlxalq hava limanlarında, habelə Rusiyaya uçan təyyarələrin göyərtəsində pulsuz əldə etmək mümkündür. Miqrasiya kartı rus dilində və ya pasportda qeyd edilən məlumatlara uyğun olaraq latın əlifbasının hərfləri ilə doldurulmalıdır.скачать dle 11.3

Вниманию граждан, направляющихся в Россию: вступили в силу новые миграционные правила
Так, с сегодняшнего дня срок временного пребывания граждан Азербайджанской Республики на территории Российской Федерации будет составлять 90 дней в одном календарном году.
Указанный срок может быть продлен при наличии оснований, предусмотренных законодательством Российской Федерации (при получении патента на трудовую деятельность, принятии заявления о временном проживании и т.п.).
Кроме того, гражданин Азербайджанской Республики в течение 7 рабочих дней со дня пересечения государственной границы Российской Федерации должен зарегистрироваться по месту пребывания.
Дополнительно необходимо учесть, что в соответствии с требованиями действующего законодательства РФ, при въезде в Россию у иностранцев, в том числе, граждан Азербайджана требуется заполнение миграционной карты.
Миграционную карту можно бесплатно получить в пропускных пунктах на государственной границе РФ, международных аэропортах, а также на борту самолетов, летящих в Россию. Миграционная карта должна быть заполнена на русском языке или буквами латинского алфавита в соответствии с информацией в паспорте (документе, подтверждающем личность).скачать dle 11.3