Azərbaycan və Qazaxıstan XİN rəhbərlərinin telefon danışığı olub
Qazaxıstan Respublikasının baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Murat Nurtleu Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng edib.
Bildirilib ki, Murat Nurtleu "Azərbaycan Hava Yolları"na məxsus təyyarənin Qazaxıstanın Aktau şəhərində qəzaya uğraması xəbərini böyük kədər hissi ilə qarşıladıqlarını qeyd edib.
Qazaxıstan naziri qəza nəticəsində həlak olanların ailələrinə, dost və qardaş Azərbaycan xalqına, dərin hüznlə başsağlığı verib. Qəzanın ilk anlarından Qazaxıstan fövqəladə hallar qurumlarının tam səfərbər olduğu və qəzanın nəticələrinin aradan qaldırılmasında iştirak etdikləri diqqətə çatdırılıb. Qəzanın səbəblərinin araşdırılması istiqamətində istintaq qrupu yaradıldığı və müvafiq tədbirlər görüldüyü bildirilib.
Ceyhun Bayramov qazaxıstanlı həmkarına başsağlığı diləklərinə görə təşəkkür edib, öz növbəsində həlak olan Qazaxıstan vətəndaşlarının ailələrinə, dost və qardaş Qazaxıstana başsağlığı verib. Göstərilən dəstəyə görə minnətdarlıq bildirilib.

Состоялся телефонный разговор глав МИД Азербайджана и Казахстана
Заместитель премьер-министра Республики Казахстан (РК), министр иностранных дел Мурат Нуртлеу позвонил министру иностранных дел Азербайджанской Республики (АР) Джейхуну Байрамову.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на МИД АР, Мурат Нуртлеу отметил, что глубоко опечален известием о крушении самолета Azerbaijan Airlines в казахстанском городе Актау.
Министр Казахстана выразил соболезнования семьям погибших в результате аварии, дружественному и братскому азербайджанскому народу. Было отмечено, что с первых моментов аварии казахстанские органы по чрезвычайным ситуациям были полностью мобилизованы и принимали участие в ликвидации последствий катастрофы. Для расследования причин аварии была создана следственная группа, приняты соответствующие меры.
Министр Джейхун Байрамов поблагодарил казахстанского коллегу за соболезнования, в свою очередь выразил соболезнования семьям погибших граждан Казахстана. Была выражена благодарность за оказанную поддержку.скачать dle 11.3