Belarus Ukrayna üzrə sülh danışıqları masasına oturmaqda iddialıdır - XİN rəsmisindən açıqlama
"Belarus Ukrayna üzrə sülh danışıqlarında iştirak etmək iddiasındadır, Minskin maraqları nəzərə alınmalıdır".
-ın TASS-a istinadən xəbərinə görə, bu barədə Belarus xarici işlər nazirinin müavini Yuri Ambrazeviç Xarici İşlər Nazirliyi yanında Xaricdəki belarusların işləri üzrə Məşvərət Şurasının 9-cu iclasında bildirib.
"Belarus tərəfi lap əvvəldən Ukraynada eskalasiyanın qarşısını almaq üçün sülhməramlı addımlar atırdı. Ona görə də əvvəldən bəyan etmişdik ki, Ukrayna üzrə sülh danışıqları başladığı zaman danışıqlar masası arxasında yerə iddialıyıq. Öz təhlükəsizliyimizə zəmanət almaq bizim üçün vacibdir. Yekun razılaşmalarda, həmçinin Belarus tərəfinin də maraqları nəzərə alınmalıdır", - deyə o qeyd edib.скачать dle 11.3

Беларусь претендует на место за столом мирных переговоров по Украине
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил замминистра иностранных дел Беларуси Юрий Амбразевич.
"Белорусская сторона с самого начала предпринимала миротворческие шаги по предотвращению эскалации в Украине. Поэтому мы с самого начала заявляли, что претендуем на место за столом мирных переговоров по Украине, когда они начнутся. Для нас важно получить гарантии нашей собственной безопасности. Финальные договоренности должны обязательно учитывать, в том числе, и интересы белорусской стороны", - сказал он на 9-м заседании Консультативного совета по делам белорусов зарубежья при МИД республики.скачать dle 11.3