Suriyanın yeni hakimiyyətindən qərar: Bütün qruplaşmalar buraxılacaq, məcburi çağırış ləğv ediləcək
-ın "Al-Hadath" nəşrinə istinadən xəbərinə görə, bu barədə hakimiyyətə gələn "Həyat Təhrir əş-Şam" qruplaşmasının rəhbəri Əbu Məhəmməd əl-Culani (əsl adı Əhməd əş-Şaraa) bildirib.
Onun sözlərinə görə, bundan sonra ölkədə məcburi hərbi xidmət olmayacaq. Əl-Culani qeyd edib ki, ölkədəki bütün qruplaşmalar buraxılacaq, silahlar isə ancaq Suriya dövlətinin əlində qalacaq.
Bundan əlavə, qrup rəhbəri deyib ki, ölkənin yeni hakimiyyət orqanları Suriyada maaşların 400% artırılması imkanlarını araşdırırlar.
Xatırladaq ki, 2005-ci ildə respublikada hərbi xidmət müddəti 2.5 ildən iki ilə, 2011-ci ildə isə bir il yarıma endirilib. Ölkədə vətəndaş müharibəsinin başlanmasından sonra Suriya hökuməti çağırışçıların orduda məcburi hərbi xidmət üçün saxlanılması sistemini tətbiq edib.
Qeyd edək ki, noyabrın sonunda silahlı müxalifət qruplaşmaları Hələb və İdlib əyalətlərində Suriya ordusunun mövqelərinə qarşı genişmiqyaslı hücuma keçib. Dekabrın 7-də onlar Hələb, Həma, Dəraa və Homs bölgələrini ələ keçiriblər.
Dekabrın 8-də hökumət əleyhinə qüvvələr Dəməşqə daxil olaraq prezident Bəşər Əsədin devrildiyini elan ediblər. Əsəd istefa verib və ailə üzvləri ilə birlikdə Rusiyadan sığınacaq alaraq ölkəni tərk edib. Müvəqqəti hökumətin başına Məhəmməd əl-Bəşir keçib və o, 2025-ci il martın 1-dək baş nazir vəzifəsini icra edəcək.скачать dle 11.3

Новые власти Сирии хотят отменить обязательный призыв в армию и повысить зарплаты на 400%
В Сирии намерены отменить обязательный призыв в армию, заявил глава пришедшей к власти группировки "Хайят Тахрир аш-Шам" (ХТШ) Абу Мухаммад аль-Джулани (настоящее имя - Ахмед аль-Шараа).
Как передает Median.Az, об этом сообщает Al-Hadath.
По его словам, в стране больше не будет обязательной воинской повинности. Аль-Джулани отметил, что "все группировки в стране будут распущены, а оружие останется только в руках у сирийского государства".
Кроме того, глава группировки сообщил, что новые власти страны изучают возможность повышения зарплат в Сирии на 400%.
В 2005 году срок воинской службы в республике сократили с 2.5 лет до двух лет, в 2011 году - до полутора лет. После начала гражданской войны в стране правительство Сирии ввело систему удержания призывников на обязательной службе в армии.
В конце ноября вооруженные оппозиционные формирования начали масштабное наступление на позиции сирийской армии в провинциях Алеппо и Идлиб. К вечеру 7 декабря они захватили Алеппо, Хаму, Дераа и Хомс
8 декабря антиправительственные силы вошли в Дамаск и заявили о свержении президента Башара Асада. Он сложил полномочия и покинул страну, получив убежище в России вместе с членами семьи. Временное правительство возглавил Мухаммад аль-Башир, он будет исполнять обязанности премьер-министра до 1 марта 2025 года.скачать dle 11.3