Banklar kredit borcunun bağlanmasına dair arayış üçün niyə pul tələb edirlər? - VİDEO
Vətəndaşlara verilən kredit tam ödənildikdən sonra borcun bağlanmasına dair arayış üçün əksər banklar ödəniş tələb edirlər. Qiymətlər isə 20, 30, 50, manat arasında dəyişir.
Xəzər TV-yə istinadla xəbər verir ki, bu hal paytaxt sakini İlham Məmmədovun da başına gəlib.
Ondan tələb olan arayışı almaq üçün banka müraciət etdikdə, bunun ödənişli olduğu bildirilib.
İlham Məmmədov deyir ki, arayış müqabilində ondan tələb edilən ödənişin heç bir əsası yoxdur.
Bank işləri üzrə hüquqşünas Samir Qasımovun sözlərinə görə, kredit müddəti davam etdiyi dövrdə vətəndaş kreditin qalığı barədə il ərzində iki dəfə kağız formasında bankdan ödənişsiz arayış ala bilər.
Elektron sayda isə istənilən sayda almaq mümkündür. Lakin krediti ödədikdən sonra bu arayış üçün ödəniş tələb etmək bankın daxili qaydaları əsasında nizamlanır.
Hüquqşünas onu da əlavə edib ki, kreditlərlə bağlı bütün məlumatlar mərkəzləşdirilmiş kredit reyestri xidmətində toplanır. Bankdan arayış ala bilməyən vətəndaşlar "Asan xidmət" vasitəsilə reyestrə müraciət edərək borcun bağlanmasına dair arayış əldə edə bilərlər.

Банки требуют плату за справку о погашении кредита: законно ли это? - ВИДЕО
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, для получения справки о закрытии долга финансовое учреждение потребовало у него оплату.
"Я считаю требование оплаты за такой документ совершенно необоснованным", - возмущается он.
Как оказалось, подобная практика распространена во многих банках Азербайджана. Цены за справку о погашении кредита варьируются от 20 до 50 манатов, что вызывает недовольство у многих клиентов.
Юрист по банковским вопросам Самир Гасымов пояснил, что по закону в течение срока действия кредита граждане имеют право дважды в год бесплатно получить бумажную справку о размере остатка долга. Электронную версию документа можно запрашивать неограниченное количество раз.
"Однако после полного погашения кредита плата за справку регулируется внутренними правилами банка", - отметил юрист.
С.Гасымов также подчеркнул, что вся информация о кредитах граждан хранится в централизованном кредитном реестре. Если банк отказывает в выдаче справки или требует за нее оплату, клиенты могут обратиться в реестр через центры ASAN xidmət и получить необходимый документ.