Almaniya hökuməti sakinlərə ərzaq ehtiyatı saxlamağa çağırıb
Almaniyanın İctimai Mühafizə və Fəlakətlərin İdarə Edilməsi üzrə Federal İdarəsi sakinləri işıqların kəsilməsinə hazır olmağa və ərzaq ehtiyatı saxlamağa çağırıb.
Bu barədə “t-online” xəbər portalına idarənin vitse-prezidenti Rene Funk bildirib.
“Vətəndaşlara müraciət edirəm: fövqəladə hallara hazır olun, bu da uzun müddət elektrik kəsilməsi ola bilər. Xaricdən kritik infrastruktura hibrid hücumların sayı artır. Biz özümüzü təkcə hərbi cəhətdən deyil, həm də mülki müdafiə və fəlakətlərdən mühafizə sahələrində qorumağı bacarmalıyıq. Hər bir alman ailəsi üç gün özünü qidalandırmaq üçün lazım olan hər şeyə sahib olmalıdır”, - deyə o qeyd edib.
O izah edib ki, vacib olanlar elektrik enerjisindən asılı olmayan işıq mənbələri, məsələn, akkumulyatorla işləyən lampalar, şam və ya kibrit, adambaşına gündə 1,5 litr su, 72 saatlıq qidadır.
Buraya yemək tələb etməyən konservlər, qoz-fındıq, peçenye və ya simit çubuqları və ya batareya ilə işləyən radio daxil ola bilər.скачать dle 11.3

В ФРГ призвали жителей запастись продуктами
Федеральное ведомство по защите населения и ликвидации последствий стихийных бедствий (BBK) Германии призвало жителей быть готовыми к блэкаутам и запастись продуктами питания.
Как передает Median.Az со ссылкой на новостной портал t-online, с соответствующим заявлением выступил вице-президент ведомства Рене Функ.
"Я обращаюсь к гражданам: будьте готовы к чрезвычайным ситуациям, это также может быть длительное отключение электроэнергии", - заявил он. Это, по словам чиновника, "неудобная мысль", к которой в этой стране нужно привыкнуть.
"Число гибридных атак на критическую инфраструктуру из-за границы увеличивается. Мы должны быть в состоянии защитить себя не только в военном отношении, но и в области гражданской защиты и защиты от стихийных бедствий", - подчеркнул он.
Каждая немецкая семья, как считает вице-президент BBK, "должна иметь все необходимое, чтобы прокормить себя в течение трех дней".скачать dle 11.3