Leyla Əliyeva Ruanda Prezidenti ilə görüşüb - FOTO
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva dekabrın 13-də Kiqali şəhərində Ruanda Respublikasının Prezidenti Pol Kaqame ilə görüşüb.
Leyla Əliyeva Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Ruanda Prezidentinə çatdırıb.
Görüşdə iki ölkə arasında əlaqələr, o cümlədən Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu ilə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. İkitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayan Leyla Əliyeva Afrika ölkələrində təhsil və mədəniyyət sahələrinin inkişafı istiqamətində layihələrin, təhsil üzrə mübadilə proqramlarının həyata keçiriləcəyini, incəsənət nümunələrinin beynəlxalq layihələrdə birgə təqdimatı üzrə əməkdaşlıq ediləcəyini bildirib.
Noyabr ayında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Bakıya səfər etdiyini qeyd edən Ruanda Respublikasının Prezidenti Pol Kaqame tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu vurğulayıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüşünü xatırladan Pol Kaqame göstərilən qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib, ölkəmizdən gözəl təəssüratlarla ayrıldığını deyib.
Pol Kaqame ölkəmizin, o cümlədən Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Ruandada həyata keçirdiyi təhsil və mədəniyyət sahəsindəki layihələrə görə təşəkkür edib. Bu günlərdə Ruandada Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının (FIA) Baş Assambleyasının iclasının keçirildiyini qeyd edən Pol Kaqame Azərbaycanın beynəlxalq layihələrə, o cümlədən dünya əhəmiyyətli idman yarışlarına, xüsusilə Formula 1 yarışına uğurla ev sahibliyi etdiyini vurğulayıb. Gələcəkdə "Formula-1" yarışının Ruandada da keçiriləcəyinə ümidvar olduğunu deyən Prezident Pol Kaqame bu istiqamətdə Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının dəstəyinə böyük önəm verdiyini bildirib.
Görüşdə Ruanda Respublikasının Prezidentinə Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycana həsr olunan yeni nəşri - "Azərbaycan. Təbiətin sehrində" kitabı təqdim edilib.

Лейла Алиева встретилась с президентом Руанды - ФОТО
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева 13 декабря встретилась с президентом Руанды Полом Кагаме в городе Кигали.
Лейла Алиева передала приветствие Президента Азербайджанской Республики (АР) Ильхама Алиева лидеру Руанды.
На встрече были обсуждены связи между странами, в том числе возможности сотрудничества в различных сферах с Фондом Гейдара Алиева, возглавляемым Первым вице-президентом Азербайджана Мехрибан Алиевой. Подчеркнув важность расширения двусторонних связей, Лейла Алиева отметила, что в африканских странах будут реализованы проекты по развитию сферы образования и культуры, программы обмена по образованию, будет осуществляться сотрудничество по совместной презентации образцов искусства в международных проектах.
Отметив, что в ноябре текущего года он совершил визит в Баку для участия в 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), президент Руанды Пол Кагаме подчеркнул высокий уровень организации мероприятия. Напомнив о встрече с Президентом АР Ильхамом Алиевым, он поблагодарил его за оказанное гостеприимство и сказал, что покидал Азербайджан с прекрасными впечатлениями.
Пол Кагаме поблагодарил за проекты в сфере образования и культуры, реализуемые в Руанде при поддержке нашей страны, в том числе Фонда Гейдара Алиева. Отметив, что на днях в Руанде состоялось заседание Генеральной ассамблеи Международной автомобильной федерации (FIA), Пол Кагаме подчеркнул, что Азербайджан успешно принимает международные проекты, в том числе спортивные соревнования мирового значения, в частности гонку в классе "Формула-1". Президент Пол Кагаме, выразивший надежду на то, что в будущем "Формула-1" пройдет и в Руанде, отметил большое значение поддержке Автомобильной Федерации Азербайджана в этом направлении.
На встрече президенту Руанды было представлено новое издание Фонда Гейдара Алиева, посвященное АР - "Азербайджан. В магии природы".