Təhsili davam etdirmək üçün hərbi xidmətdən möhlət verilməsi müddətləri dəyişir
Dəyişikliyə əsasən, Mülkiyyət və təşkilati-hüquqi formasından asılı olmayaraq Azərbaycan Respublikasında və ya xarici ölkələrdə dövlət qeydiyyatına alınmış, fəaliyyətinə lisenziya verilmiş və akkreditasiya olunmuş təhsil müəssisələrində və onların filiallarında, elmi müəssisə və təşkilatlarda təhsil alan aşağıdakı çağırışçılara təhsilini davam etdirmək üçün təhsil pilləsi (təhsil pilləsinin hər bir səviyyəsi) üzrə yalnız bir dəfə möhlət verilir:
21.1.1. ümumi təhsil müəssisələrində tam orta təhsil alanlara - 20 yaşınadək;
21.1.2. peşə təhsili müəssisələrində təhsil alan, bu müəssisələrə daxil olana qədər tam orta təhsil almamış çağırışçılara - 20 yaşınadək;
21.1.3. orta ixtisas təhsili müəssisələrində təhsil alan, bu müəssisələrə daxil olana qədər tam orta təhsil almamış çağırışçılara - 21 yaşınadək;
21.1.4. əyani təhsilalma formasında bakalavriatda təhsil alanlara - müvafiq təhsilini bitirənədək, lakin 24 yaşdan çox olmamaqla (bu Qanunun 21.8-ci maddəsində qeyd olunan çağırışçılar istisna olmaqla);
21.1.5. əyani təhsilalma formasında magistraturada təhsil alanlara - müvafiq təhsilini bitirənədək, lakin 26 yaşdan çox olmamaqla (bu Qanunun 21.8-ci maddəsində qeyd olunan çağırışçılar istisna olmaqla);
21.1.6. əyani təhsilalma formasında əsas (baza ali) tibb təhsili səviyyəsində və rezidenturada təhsil alanlara - təhsilini bitirənədək;
21.1.7. əyani təhsilalma formasında doktoranturada (adyunkturada) təhsil alanlara - təhsilini bitirənədək;
21.1.8. doktoranturaya (adyunkturaya) qəbul üzrə ilk imtahandan müvəffəqiyyətlə keçən çağırışçılara - 3 ay müddətinə.
21.2. Müvafiq təhsil pilləsini (səviyyəsini) bitirən çağırışçılara ali təhsil pilləsinin bakalavriat və ya magistratura səviyyələrinə keçirilən qəbul imtahanlarında iştirak etmək üçün əvvəlki təhsil pilləsini (səviyyəsini) bitirdiyi tarixdən 3 ay müddətinə möhlət verilir.
Çağırışçılar təhsil almaları haqqında rəsmi sənədi çağırışa cəlb edildiyi ayadək müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqana (quruma) təqdim etmədikdə ümumi əsaslarla müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılırlar.
21.4. Təhsilini davam etdirmək üçün müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışa möhlət verilmiş çağırışçılar verilmiş möhlətdən imtina etdikdə ümumi əsaslarla müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılırlar.
21.5. Ali təhsil müəssisələrindən xaric edilmiş şəxslər 6 ay müddətində ali təhsil müəssisəsinə bərpa olunmadıqda çağırışa möhlət hüquqlarını itirirlər və ümumi əsaslarla müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılırlar.
21.6. Müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyənləşdirilən qaydalarla çağırışçılara verilmiş akademik məzuniyyət müddəti hər təhsil pilləsi (səviyyəsi) üzrə bir dəfədən çox olmamaqla nəzərə alınır və təhsili davam etdirmək üçün müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışa verilmiş möhlət müddətinə hesablanmır.
21.7. Təhsilini davam etdirmək üçün müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırışa möhlət verilmiş və müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılmamış çağırışçılar 30 yaşa çatanadək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılırlar.
21.8. Dövlət proqramları və müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) ilə xarici ölkələrin səlahiyyətli orqanları arasında imzalanmış beynəlxalq müqavilələr əsasında tələbə mübadiləsinə dair hökumətlərarası təqaüd proqramları çərçivəsində təhsil alan çağırışçılara təhsilini bitirənədək möhlət verilir.
21.9. Müvafiq təhsil pilləsini (səviyyəsini) bitirən çağırışçılara dövlət proqramları və müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) ilə xarici ölkələrin səlahiyyətli orqanları arasında imzalanmış beynəlxalq müqavilələr əsasında tələbə mübadiləsinə dair hökumətlərarası təqaüd proqramları çərçivəsində ali təhsil pilləsinin bakalavriat, magistratura və ya doktorantura (adyunktura) səviyyələrinə keçirilən qəbul imtahanlarında iştirak etmək üçün əvvəlki təhsil pilləsini (səviyyəsini) bitirdiyi tarixdən 6 ay müddətinə möhlət verilir.скачать dle 11.3

В Азербайджане меняются сроки отсрочки от военной службы для продолжения образования
В Азербайджане грядут изменения в сроках предоставления отсрочки от военной службы для продолжения образования. Соответствующие поправки в закон "О воинской обязанности и военной службе" были рассмотрены сегодня на заседании парламентского комитета по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией, сообщает Median.Az.
Согласно изменениям, призывникам, обучающимся в образовательных учреждениях и их филиалах, научных учреждениях и организациях Азербайджанской Республики или зарубежных стран, прошедших государственную регистрацию, лицензирование и аккредитацию, независимо от формы собственности и организационно-правовой формы, предоставляется отсрочка для продолжения образования только один раз по каждой ступени образования (каждому уровню образовательной ступени):
21.1.1. для получающих полное среднее образование в общеобразовательных учреждениях - до 20 лет;
21.1.2. для обучающихся в профессиональных учебных заведениях, не получивших полное среднее образование до поступления в эти заведения - до 20 лет;
21.1.3. для обучающихся в средних специальных учебных заведениях, не получивших полное среднее образование до поступления в эти заведения - до 21 года;
21.1.4. для обучающихся по очной форме обучения в бакалавриате - до окончания соответствующего образования, но не старше 24 лет (за исключением призывников, указанных в статье 21.8 настоящего закона);
21.1.5. для обучающихся по очной форме обучения в магистратуре - до окончания соответствующего образования, но не старше 26 лет (за исключением призывников, указанных в статье 21.8 настоящего закона);
21.1.6. для обучающихся по очной форме обучения на уровне базового медицинского образования и в резидентуре - до окончания обучения;
21.1.7. для обучающихся по очной форме обучения в докторантуре (адъюнктуре) - до окончания обучения;
21.1.8. призывникам, успешно прошедшим первый экзамен для поступления в докторантуру (адъюнктуру) - на срок 3 месяца;
21.2. Призывникам, окончившим соответствующую ступень (уровень) образования, предоставляется отсрочка сроком на 3 месяца с даты окончания обучения для участия во вступительных экзаменах на высшую ступень высшего образования (бакалавриата или магистратуры).
Призывники должны предоставить в военкомат официальный документ, подтверждающий их обучение, до момента призыва. В противном случае они будут призваны на срочную службу на общих основаниях.
21.4. Призывники, отказавшиеся от предоставленной им отсрочки для продолжения учебы, также призываются в армию на общих основаниях.
21.5. Студенты, отчисленные из вузов, теряют право на отсрочку, если не восстановятся в течение 6 месяцев, и призываются в армию на общих основаниях.
21.6. Призывникам может быть предоставлен академический отпуск для продолжения обучения. Такой отпуск учитывается не более одного раза для каждого уровня образования и не засчитывается в срок отсрочки от призыва на срочную действительную военную службу.
21.7. Призывники, получившие отсрочку для продолжения обучения и не призванные на срочную военную службу, призываются до достижения 30-летнего возраста.
21.8. Призывникам, обучающимся по межправительственным стипендиальным программам студенческого обмена в рамках государственных программ и международных договоров, заключенных между соответствующим органом и компетентными органами иностранных государств, предоставляется отсрочка до завершения обучения.
21.9. Призывникам, завершившим определенный уровень образования, дается шестимесячная отсрочка для участия во вступительных экзаменах на бакалавриат, магистратуру или докторантуру высших учебных заведений в рамках межправительственных стипендиальных программ студенческого обмена. Срок отсчитывается с даты завершения предыдущего уровня образования.скачать dle 11.3