Ağcabədidə istehlaka yararsız 171 kq ət və subməhsulun satışının qarşısı alınıb
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) yerli icra orqanlarının əməkdaşları ilə birgə Ağcabədi rayonunun Aşağı Avşar kəndində fiziki şəxsə məxsus həyətyanı sahədə keçirilən monitorinq zamanı istehlaka yarasız ət məhsulları və normativ hüquqi aktların tələblərinə cavab verməyən kustar üsullarla təchiz edilmiş metal konstruksiyalı kəsim qurğuları aşkarlayıblar.
Baxış zamanı satış məqsədilə kəsimi həyata keçirilmiş heyvanın aqoniya halında kəsilməsinə və bakterioloji çirklənməsinə əsaslı şübhələr yarandığı üçün ümumilikdə 171 kq ət və subməhsulu (heyvanın daxili orqanları) müsadirə olunub.
Müayinələrin aparılması məqsədilə nümunələr götürülərək Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun müvafiq laboratoriyalarına təqdim edilib. Mənşəyi məlum olmayan ətin geri qalan hissəsi isə saxlanca qoyulub.
Faktla bağlı qanunvericiliyə uyğun müvafiq tədbirlər görülüb, araşdırmalar davam etdirilir.скачать dle 11.3

В Агджабединском районе предотвращена продажа 171 кг непригодного мяса и субпродуктов
Агентство продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА) совместно с сотрудниками местных исполнительных органов во время мониторинга на приусадебном участке, принадлежащем физическому лицу в селе Ашагы Авшар Агджабединского района, обнаружили непригодные для потребления мясные продукты и не соответствующие требованиям нормативно-правовых актов кустарно оборудованные металлические конструкции для забоя скота.
Как сообщает Median.Аz со ссылкой на АПБА, при осмотре был конфискован в общей сложности 171 кг мяса и субпродуктов (внутренних органов животного).
Для проведения исследований были взяты образцы и направлены в соответствующие лаборатории Института продовольственной безопасности.
По данному факту приняты соответствующие меры согласно законодательству, расследование продолжается.скачать dle 11.3