Səhiyyə Nazirliyi: Ölümündən sonra orqanlarını bağışlamaq istəyən şəxslərin sayı üç dəfə artıb
2024-cü il ərzində 300-dən çox müxtəlif orqan transplantasiya əməliyyatları icra olunub. Ən çox böyrək və qaraciyər transplantasiya əməliyyatları üstünlük təşkil edir.
Bu barədə APA-nın sorğusuna cavab olaraq Səhiyyə Nazirliyi Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinin sədri Yeganə Abbasova məlumat verib.
O bildirib ki, indiyə kimi beyin ölümü keçirdikdən sonra könüllü olaraq donor olmaq istəyib sağlığında Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinə müraciət edən şəxslərin sayı məxfidir.
O, həmçinin qeyd edib ki, Səhiyyə Nazirliyi Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzində ölümündən sonra orqanlarını bağışlamaq üçün xüsusi formanı doldurub qeydiyyatdan keçən şəxslərin sayı keçən illərə nisbətən 3 dəfə artıb.
Onun sözlərinə görə, yaxın gələcəkdə könüllü donor olmaq istəyən şəxslər mygov.az platforması üzərindən müraciət edə biləcəklər:
"Lakin hazırda bu prosesə dəstək olmaq və donor olmaq istəyənlər üçün qurumumuza məxsus odtkm.gov.az rəsmi internet səhifəsində xüsusi olaraq yaradılan "Donor ol" bölməsi fəaliyyət göstərir. Həmin bölmə vasitəsilə könüllü donor olmaq istəyən hər kəs sadə və rahat bir şəkildə müraciət edə bilər. Bu addım, cəmiyyətimizin sağlamlığı və humanizm prinsiplərinə əsaslanaraq, donor olmağı daha əlçatan etmək məqsədilə atılıb".скачать dle 11.3

В Азербайджане число желающих стать донорами органов после смерти выросло втрое
В 2024 году в Азербайджане было проведено рекордное количество операций по трансплантации органов - более 300 различных вмешательств.
Об этом сообщила председатель Координационного центра по донорству и трансплантации органов Минздрава Егяна Аббасова, отвечая на запрос АПА.
По ее словам, наибольшее число операций пришлось на пересадку почек и печени. Точное количество людей, которые добровольно изъявили желание стать донорами органов после смерти мозга и обратились при жизни в Координационный центр, является конфиденциальной информацией.
Аббасова также отметила, что число людей, зарегистрировавшихся в Координационном центре Минздрава для посмертного донорства органов, заполнив специальную форму, выросло в три раза по сравнению с предыдущими годами.
В ближайшем будущем желающие стать добровольными донорами смогут подавать заявки через платформу mygov.az. Сейчас для поддержки этого процесса и упрощения доступа к донорству на официальном сайте odtkm.gov.az создан специальный раздел "Стань донором", где каждый желающий может с легкостью подать заявку.
"Этот шаг предпринят с целью сделать донорство более доступным, основываясь на принципах здоровья нашего общества и гуманизма", - подчеркнула Егяна Аббасова.скачать dle 11.3