Ukrayna 35 milyard avro məbləğində kreditə imza atdı
Ukrayna Avropa İttifaqı (Aİ) ilə Kiyevə 35 milyard avro məbləğində yardımın cəlb edilməsi barədə kredit sazişi imzalayıb.
Bu barədə Ukrayna Maliyyə Nazirliyinin saytında məlumat verilib.
"Ukrayna maliyyə naziri Sergey Marçenko Ukrayna ilə Aİ arasında 35 milyard avroya qədər makromaliyyə yardımının cəlb edilməsi barədə anlaşma memorandumu və kredit sazişini imzalayıb", - deyə məlumatda qeyd olunur.
Bildirilir ki, vəsaitlər Yeddilik Qrupunun (G7) Ukraynanın Fövqəladə Gəlirlərin Sürətləndirilməsi təcili kreditləşmə proqramı üzrə təşəbbüsünün bir hissəsidir.
Noyabrın 28-də bu təşəbbüs çərçivəsində Kiyev artıq 18.1 milyard avro alıb. Ukrayna Maliyyə Nazirliyi əlavə edib ki, makromaliyyə yardımının yekun məbləği təşəbbüsün bütün tərəflərinin kredit məbləğləri təsdiqləndikdən sonra müəyyən ediləcək.скачать dle 11.3

Украина подписала с ЕС соглашение о выделении Киеву 35 млрд евро
Украина подписала с Европейским союзом (ЕС) кредитное соглашение о привлечении помощи Киеву в размере 35 млрд евро.
Об этом сообщается на сайте Министерства финансов Украины.
"Министр финансов Украины Сергей Марченко подписал меморандум о взаимопонимании и кредитном соглашении между Украиной и ЕС о привлечении до 35 млрд евро макрофинансовой помощи", - говорится в информации.
Отмечается, что средства являются частью инициативы Группы семи (G7) по программе экстренного кредитования Extraordinary Revenue Acceleration (ERA) Украины.
28 ноября в рамках этой инициативы Киев уже получил 18.1 млрд евро. Минфин Украины добавил, что окончательный размер макрофинансовой помощи будет определен после утверждения суммы кредитов всех сторон инициативы.скачать dle 11.3