Türkiyə qeydiyyatlı avtomobillər 9 ayda Azərbaycanda ən çox qəza törədib
Türkiyədə qeydiyyatdan keçmiş avtomobillər Azərbaycanda ən çox qəza törədən nəqliyyat vasitələri olub.
Bu barədə İcbari Sığorta Bürosu (İSB) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, 2024-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında "Yaşıl Kart" beynəlxalq sığorta sisteminin iştirakçılarının təqsiri ilə Azərbaycanda baş verən yol-nəqliyyat hadisələrinə görə sığorta şirkətləri ümumilikdə 53 276 manat ödəniş edib.
Bu dövrdə Türkiyə qeydiyyatlı avtomobillər 18 qəza törədib və nəticədə 31 838 manat sığorta ödənişi həyata keçirilib. Ukrayna qeydiyyatlı avtomobillər 7 qəza törədib və bu qəzalar üçün 13 869 manat ödənilib. Rusiya qeydiyyatlı avtomobillər isə 5 qəza törədərək ümumilikdə 7 569 manat sığorta ödənişi ilə nəticələnib.
Bu ilin 9 ayında Azərbaycanın “Yaşıl Kart” sahiblərinin təqsiri üzündən ölkədən kənarda - Rusiya, Türkiyə, Latviya, Polşa, Belarus, Rumıniya, Estoniya, Niderland və Belçikada isə ümumilikdə 264 yol qəzası baş verib. Həmin sığorta hadisələrinə görə 998 846 manat ödəniş həyata keçirilib.скачать dle 11.3

Автомобили с турецкой регистрацией стали причиной большинства ДТП в Азербайджане в рамках "Зеленой карты"
04.12.2024 19:51 1 959
Автомобили с турецкой регистрацией стали причиной большинства ДТП в Азербайджане в рамках
Автомобили, зарегистрированные в Турции, стали причиной большинства аварий в Азербайджане в рамках полисов "Зеленая карта".
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Бюро обязательного страхования, за январь-сентябрь 2024 года в связи с дорожно-транспортными происшествиями (ДТП), совершенными в республике по вине лиц, имеющих полисы международной системы страхования "Зеленая карта" (выданных за пределами Азербайджана), страховые компании выплатили в общей сложности 53 276 манатов.
За этот период автомобили, зарегистрированные в Турции, стали причиной 18 аварий (в результате чего были произведены страховые выплаты на сумму 31 838 манатов), зарегистрированные в Украине - 7 ДТП (выплачено 13 869 манатов), а зарегистрированные в России - 5 ДТП (выплачено 7 569 манатов).
За 9 месяцев текущего года владельцы полисов "Зеленой карты", выданных Азербайджаном, совершили 264 ДТП за пределами страны - в России, Турции, Латвии, Польше, Беларуси, Румынии, Эстонии, Нидерландах и Бельгии. По этим страховым случаям выплачено 998 846 манатов.скачать dle 11.3