Rusiya şirkətlərinin mənfəəti iki ilin minimumuna düşüb
Yüksək faiz dərəcələri və xərclərin artması Rusiya şirkətlərinin maliyyə nəticəsinin (mənfəət çıxılsın zərər) sentyabrda iki il ərzində ən pis göstərici olmasına gətirib çıxarıb.
Bu barədə Rusiyanın Federal Dövlət Statistikası Xidməti (“Rosstat”) bildirib.
Doqquz ay ərzində bu göstərici 21,37 trilyon rubl təşkil edib ki, bu da yanvar-avqust aylarına nisbətən 1,34 trilyon rubl çoxdur. Şirkətlər son dəfə iki il əvvəl – 2022-ci ilin sentyabrında bir trilyon rubldan bir qədər az qazanmışdılar. Sentyabra qədər şirkətlərin mənfəəti rekord keçən ildən bir qədər geri qalsa da, (yanvar-avqustda 5,8 %), doqquz aylıq nəticə keçən ilə nisbətən 19,1 % pisdir.
Maliyyə Nazirliyi artıq həyəcan təbili çalır: qurum mənfəət vergisi daxilolmalarının azalmasını qeyd edir. Nazir Anton Siluanov bildirib ki, “20 noyabr tarixinə mənfəət vergisi daxilolmaları [keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə] 7 %, dəqiq desək, 357 milyard rubl azalıb” və etiraf edib ki, bu hökumət üçün gözlənilməz olub. Onun sözlərinə görə, kömür regionlarında vəziyyət daha pisdir: “Əgər mənfəət vergisi ilə bağlı ən çətin vəziyyətdə olan subyektlərə baxsaq, bu Kemerovo vilayəti – 59 % azalma, Novqorod, Murmansk, Buryatiya, Yəhudi, Voloqda və s. Vəziyyət aydındır. Bu ya xammal kömür sahələri, ya da müxtəlif səbəblərdən ixracatı azalan ixracyönümlü müəssisələrin olduğu regionlardır”.
Rusiya biznesi xərclərin artması və Mərkəzi Bankın inflyasiyanı cilovlamağa çalışdığı yüksək faiz dərəcələrindən əziyyət çəkir. Mərkəzi Bank və “S&P Global”ın sorğularında müəssisələr əsas problemlərdən biri kimi xərclərin sürətli artımını qeyd edirlər. Kəskin kadr böhranı (oktyabrda işsizlik yenə rekord həddə – 2,3 %-ə çatıb) əmək haqlarını artırmağa məcbur edir. Sentyabrda əmək haqları 2023-cü ilin sentyabrına nisbətən 17,8 % çox olub, real ifadədə artım 8,4 % təşkil edib.скачать dle 11.3

Прибыли российских компаний рухнули до минимума за два года
Как передает Median.Az со ссылкой на данные Росстата, за девять месяцев 2024 года показатель составил 21,37 трлн руб. (около $189 млрд).
В сентябре финрезультат составил рекордно низкие 1,34 трлн руб. В последний раз компании зарабатывали меньше двумя годами ранее — чуть меньше триллиона в сентябре 2022 г. До сентября прибыли компаний немного отставали от рекордного прошлого года (в январе–августе — на 5,8%), но результат за девять месяцев на 19,1% хуже, чем годом ранее.
Минфин РФ уже бьет тревогу: он отмечает сокращение поступлений налога на прибыль.
"На 20 ноября поступления налога на прибыль снизились к аналогичному периоду прошлого года на 7%, на 357 млрд рублей, если быть точным", — заявил министр Антон Силуанов, признавшись, что это стало для правительства неожиданным. Хуже всего, по его словам, обстоят дела в угольных регионах: "Если посмотреть на субъекты, у кого наиболее сложная ситуация с налогом на прибыль, это Кемеровская область — минус 59%, Новгородская, Мурманская, Бурятия, Еврейская, Вологодская и так далее. Ситуация понятна. Это либо сырьевые угольные отрасли, либо те регионы, где есть предприятия экспортно-ориентированные, по которым экспорт, по тем или иным причинам, сократился".
Российский бизнес страдает от роста издержек и высоких ставок, которыми Центробанк пытается сдержать инфляцию. В опросах Центробанка и S&P Global предприятия называют одной из главных проблем стремительный рост издержек. Острейший кадровый кризис (безработица в октябре опять обновила рекорд — 2,3%) заставляет повышать зарплаты. В сентябре они были на 17,8% больше, чем в сентябре 2023 г., а в реальном выражении рост составил 8,4%.