BMT: Dünyada hər 10 dəqiqədə bir qadın öldürülür
2023-cü ildə dünyada gündə orta hesabla 140 qadın partnyoru və ya yaxın qohumu tərəfindən öldürülüb.
Bu barədə "BMT-Qadınlar" təşkilatı və Narkotiklər və cinayətkarlıq üzrə İdarənin birgə hesabatında bildirilib.
Qadın Zorakılığına Qarşı Beynəlxalq Mübarizə Gününün 25-ci ildönümündə dərc edilən hesabatda göstərilir ki, dünyada hər 10 dəqiqədə bir qadın öldürülür.
Hesabata əsasən, Afrikada femisid göstəriciləri ən yüksək səviyyədədir. 2023-cü ildə 21 700 qadın öldürülüb. Afrikadan sonra Amerika və Okeaniya gəlir.
Avropa və Amerikada qurbanların əksəriyyəti öz partnyorları tərəfindən öldürülüb. Bunun əksinə olaraq, ehtimal ki, Afrika və Asiyada qadınlar daha çox ailə üzvləri tərəfindən qətlə yetirilmə riski ilə üzləşiblər.
"Qadınlara qarşı zorakılıq qaçılmaz deyil - bunun qarşısını almaq olar", - “BMT-Qadınlar” təşkilatının icraçı direktoru Sima Bahus bildirib. O, etibarlı qanunvericiliyin, məlumatların toplanmasının təkmilləşdirilməsinin, hökumətin daha çox hesabatlılığının, qadın hüquq müdafiə təşkilatları və institusional orqanlar üçün maliyyələşdirmənin artırılmasının vacibliyini vurğulayıb.скачать dle 11.3

Отчет ООН: Каждые 10 минут в мире убивают женщину
Отчет, выпущенный в 25-ю годовщину Международного дня борьбы за ликвидацию насилия в отношении женщин, свидетельствует, что каждые 10 минут в мире убивают одну женщину.
Согласно отчету, в Африке зафиксированы самые высокие показатели фемицида. В 2023 году было убито 21 700 женщин. За Африкой следуют Америка и Океания.
В Европе и Америке большинство жертв были убиты своими партнерами, что составляет 64% и 58% случаев соответственно. В отличие от этого, женщины в Африке и Азии с большей вероятностью становились жертвами убийств со стороны членов семьи.
ООН-женщины и УНП подчеркнули необходимость систематического сбора данных как части более широкой стратегии борьбы с насилием в отношении женщин.
"Насилие в отношении женщин и девочек не является неизбежным - его можно предотвратить", - заявила Сима Бахус, исполнительный директор ООН-женщины. Она подчеркнула необходимость "надежного законодательства, улучшения сбора данных, большей подотчетности правительства, культуры нулевой терпимости и увеличения финансирования женских правозащитных организаций и институциональных органов".