20.11.2024 14:18 1 479
Ağsu Rayon Məhkəməsinin 15 noyabr tarixli hökmü ilə rayon sakini 2006-cı il təvəllüdlü Həsən Əhmədova (ad-soyad şərti) 4 ay həbs cəzası verilib. O, Cinayət Məcəlləsinin 21.1-ci (hərbi xidmət keçməkdən boyun qaçırma) maddəsi ilə təqsirli bilinib.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, 2024-cü ilin aprelində Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin (SHXÇDX) Ağsu Rayon Şöbəsi H.Əhmədova hərbi xidmətə getmək üçün çağırış vərəqəsi göndərib. O, tibbi müayinədən keçirilərkən sinəsində "ATA" ifadəsi yazılmış döymə aşkarlanıb. Bununla bağlı olaraq o, Mingəçevirdəki rayonlararası psixonevroloji dispanserə göndərilib. Buradakı müayinələr zamanı 18 yaşlı gəncin hərbi xidmətə yararlı olması və psixoloji probleminin olmadığı müəyyən edilib.
Daha sonra Həsən Əhmədov təyinatı üzrə hərbi hissəyə göndərilib. Lakin orada onurğa nahiyəsində skolioz şübhəsi ilə bağlı geri qaytarılıb. SHXÇDX-nin Ağsu Rayon Şöbəsinin əməkdaşları bu dəfə onu Bakıdakı xəstəxanaya apararaq müayinə etdirib. Burada da çağırışçının həqiqi hərbi xidmətə yararlı olmasına rəy verilib. Bundan sonra ona komissarlığın əməkdaşları tərəfindən həqiqi hərbi xidmətə çağırış vərəqəsi verilib və aprelin 30-u hərbi hissədə olması bildirilib.
Aprelin 29-da xidmət əməkdaşları telefon vasitəsilə H.Əhmədovla əlaqə saxladıqda o, qollarını ülgüclə doğradığını, qan içində olduğunu və hərbi xidmətə getmək istəmədiyini bildirib.
Bununla bağlı olaraq gənc yenidən müayinə etdirilib və qolunda kəsiklər aşkarlanıb.
Xidmət tərəfindən prokurorluğa müraciət edilib və faktla bağlı cinayət işi başlanıb.
Qeyd edək ki, bir neçə gün əvvəl 19 yaşlı Ramin Osmanov da (ad-soyad şərti) iki ardıcıl çağırışda xidmət keçməkdən boyun qaçırdığı üçün həbs olunub.скачать dle 11.3

Еще один юноша арестован за уклонение от военной службы
В Азербайджане еще один молодой человек привлечен к уголовной ответственности за уклонение от военной службы.
Как сообщает Qafqazinfo, инцидент произошел в Агсуинском районе.
15 ноября Агсуинский районный суд приговорил местного жителя Гасана Ахмедова (2006 г.р., имя и фамилия условные - ред.) к 4 месяцам лишения свободы. Он признан виновным по статье 321.1 (уклонение от прохождения военной службы) Уголовного кодекса Азербайджана.
В ходе расследования выяснилось, что в апреле 2024 года Агсуинский районный отдел Государственной службы по призыву на военную службу и мобилизации направил Г.Ахмедову повестку о призыве на военную службу. При прохождении медицинского осмотра на его груди была обнаружена татуировка с надписью АТА. В связи с этим его направили в межрегиональный психоневрологический диспансер в Мингячевире. Обследования там показали, что 18-летний юноша годен к военной службе и не имеет психологических проблем.
Затем Гасан Ахмедов был направлен в воинскую часть по назначению. Однако там его вернули с подозрением на сколиоз позвоночника. Сотрудники Агсуинского районного отдела Государственной службы по призыву на военную службу и мобилизации отвезли его в больницу в Баку для обследования. Здесь также было дано заключение о годности призывника к действительной военной службе. После этого сотрудники комиссариата вручили ему повестку о призыве на действительную военную службу и сообщили о необходимости прибыть в воинскую часть 30 апреля.
29 апреля, когда сотрудники службы связались с Г.Ахмедовым по телефону, он сообщил, что порезал руки лезвием, весь в крови и не хочет идти на военную службу.
В связи с этим молодой человек снова был отправлен на обследование, и на его руках были обнаружены порезы.
Служба обратилась в прокуратуру, и по факту было возбуждено уголовное дело.
Отметим, что несколько дней назад был арестован 19-летний Рамин Османов (имя и фамилия условные - ред.), который дважды подряд уклонялся от прохождения службы.скачать dle 11.3