YENİ DƏLƏDUZLUQ: Smartfonlara toy dəvətnamələri göndərərək, vətəndaşları ALDADIRLAR - VIDEO
Xezerxeber.az-ın məlumatına görə, son dövrlər "WhatsApp" vasitəsilə toy dəvətnamələrinin göndərilməsi adi hala çevrilib. Bundan istifadə edən hakerlər xüsusi dəvətnamələr ilə dələduzluq etməyə başlayıblar.
Vətəndaşlara əvvəlcə sadə bir fayl əlavəsi toy dəvətnaməsi kimi göndərilir. Onu yüklədiyiniz zaman telefonunuza zərərli proqram quraşdırılır və siz hakerlərə uzaqdan giriş icazəsini vermiş olursunuz. Bu o deməkdir ki, artıq faylı açdıqdan sonra bütün məlumatlarınız oğurlanmış olur.
Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) əməkdaşı Elbrus İbrahimov vətəndaşları bu kimi hallardan qorunmaq üçün diqqətli olmağa çağırıb.

Новый вид мошенничества: воруют данные под видом свадебных приглашений - ВИДЕО
Как сообщает хezerxeber.az, в последнее время отправка свадебных приглашений посредством мессенджера WhatsApp стала для многих обычной практикой. Однако злоумышленники превратили это в инструмент мошенничества.
Согласно информации, жертве сначала приходит файл, оформленный как приглашение на торжественную церемонию. После его скачивания на телефон устанавливается вредоносная программа, предоставляющая хакерам удаленный доступ к устройству. Это позволяет преступникам украсть хранящиеся на смартфоне конфиденциальные данные.
Сотрудник Министерства внутренних дел Азербайджана Эльбрус Ибрагимов обратился к гражданам с призывом проявлять бдительность.