Oqtay Şirəliyevin tibb müəssisəsi cərimələndi - SƏBƏB
İqtisadiyyat.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, Dövlət Gömrük Komitəsi tərəfindən şirkət barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 491.1-ci (Gömrük nəzarəti altında olan, o cümlədən şərti buraxılmış mallar və ya nəqliyyat vasitələri ilə qanunsuz əməliyyatlar aparılması) maddəsinə əsasən cərimə protokolu tərtib edilib.
Daha sonra protokol baxılması üçün Yasamal Rayon Məhkəməsinə göndərilib. Məhkəmədə barəsində protokol tətbiq edilmiş MMC ilə bağlı müraciətə baxılıb.
Hakim Orxan Məmmədlinin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub. Qərara əsasən, şirkətə inzibati tənbeh tətbiq edilib, yəni cərimə kəsilib.
Xatırladaq ki, gömrük qaydaları əleyhinə olan inzibati xətaya görə, inzibati xətanın bilavasitə obyekti olan malların və nəqliyyat vasitələrinin dəyərinin 30 faizindən 100 faizinədək məbləğdə cərimə edilir.
Qeyd edək ki, "Respublika Diaqnostika Mərkəzi" ASC 1998-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınıb. 2 milyon 415 min 646 manat nizamnamə kapitalına malik olan tibb müəssisəsinin qanuni təmsilçisi sabiq səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyevdir.
Məlumata görə, Oqtay Şirəliyev hələ 1988-2005-ci illərdə "Respublika Diaqnostika Mərkəzi"nin direktoru olub. O, 2005-2021-ci illərdə isə Azərbaycanın səhiyyə naziri vəzifəsində çalışıb.скачать dle 11.3

Медицинское учреждение Огтая Ширалиева оштрафовано - ПРИЧИНА
Как сообщает iqtisadiyyat.az, Государственный таможенный комитет составил протокол об административном правонарушении в отношении компании на основании статьи 491.1 (ведение незаконных операций с находящимися под таможенным контролем, в том числе и условно выпущенными, товарами и транспортными средствами) Кодекса об административных проступках.
Затем протокол был направлен в Ясамальский районный суд для рассмотрения. На заседании под председательством судьи Орхана Мамедли было объявлено решение, согласно которому к ООО было применено административное взыскание, то есть наложен штраф.
Напомним, что за административное правонарушение против таможенных правил налагается штраф в размере от 30% до 100% стоимости товаров и транспортных средств, явившихся непосредственными объектами административного проступка.
Отметим, что ОАО "Республиканский диагностический центр" было зарегистрировано в 1998 году. Законным представителем медицинского учреждения с уставным капиталом 2 415 646 манатов является бывший министр здравоохранения Огтай Ширалиев.
Согласно информации, Огтай Ширалиев был директором Республиканского диагностического центра в 1988-2005 годах. В 2005-2021 годах он занимал должность министра здравоохранения Азербайджана.