Naxçıvanda deputatların maaşı artırılıb
"Nuhçıxan"ın məlumatına görə, yeni çağırış deputatlarının aylıq maaşları artıq qərarla yox, qanunla tənzimlənəcək.
Belə ki, əvvəllər Ali Məclisin deputatları qərarla müəyyən edilmiş məbləğdə aylıq vəzifə maaşı alırdılar.
Yeni qaydalara əsasən, Naxçıvan deputatlarının maaşının məbləği "Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi deputatının statusu" haqqında qanunda qeyd olunacaq.
Yeni qanuna əsasən, Naxçıvan Ali Məclisinin sədri 3 330 manat məbləğində aylıq vəzifə maaşı alacaq. Ali Məclis sədrinin birinci müavini sədrin aylıq vəzifə maaşının 95 faizini (3 163 manat), sədrin müavini 90 faizini (2 997), komitə sədri 65 faizini (2 164 manat), komitə sədrinin müavini 60 faizi (1 998 manat), sıravi deputat isə 50 faizi (1 665 manat) miqdarında aylıq vəzifə maaşı alacaq.
Ali Məclisin sədri, onun birinci müavini və müavini hər ay vəzifə maaşlarının 2 misli, Ali Məclisin komitə sədrləri, onların müavinləri və Ali Məclisin deputatları hər ay vəzifə maaşlarının 1.5 misli həcmində vəzifə maaşına əlavə alırlar.

В Нахчыване повышены зарплаты депутатов
Как сообщает Nuhçıxan, ранее депутаты получали ежемесячную зарплату за должность решением Верховного Меджлиса. Теперь по новым правилам размер их зарплаты будет указываться в законе "О статусе депутата Верховного Меджлиса НАР".
Согласно новому закону, председатель Верховного Меджлиса Нахчывана будет получать ежемесячную зарплату в размере 3 330 манатов, первый заместитель председателя - в размере 95% месячной зарплаты председателя (3 163 маната), заместитель председателя - 90% от размера зарплаты председателя (2 997 манатов), председатель комитета - 65% (2 164 маната), заместитель председателя комитета - 60% (1 998 манатов), депутат - 50% (1 665 манатов).
Председатель Верховного Меджлиса, его первый заместитель и заместитель ежемесячно получают надбавку к должностной зарплате в размере 2-кратной зарплаты, председатели комитетов Верховного Меджлиса, их заместители и депутаты - в 1.5 раза к должностному окладу.
Также депутатам будет предоставляться отпуск, когда Верховный Меджлис уходит на каникулы.скачать dle 11.3