Şavkat Mirziyoyev İlham Əliyevə təbrik məktubu ünvanlayıb
Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə təbrik məktubu ünvanlayıb.
"Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevə
Əziz qardaşım.
Sizi və Sizin vasitənizlə qardaş Azərbaycan xalqını şanlı bayramınız - Zəfər Günü münasibətilə ürəkdən təbrik etməkdən böyük məmnunluq duyuram.
Dörd il əvvəl öz xalqının Sizin kimi sadiq oğlu, dahi, vətənpərvər, mahir siyasi xadim və görkəmli şəxsiyyətin rəhbərliyi ilə ölkənizin ərazi bütövlüyü tamamilə bərpa edildi və tarixi ədalət bərqərar oldu.
Azərbaycanın azad edilmiş şəhər və kəndlərində bu gün genişmiqyaslı bərpa işləri aparılır, müasir infrastruktur obyektləri və mədəni irs məkanları yenidən qurulur, minlərlə keçmiş məcburi köçkün vətəndaş doğma yurdlarına qayıdır, əhalinin yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsinə yönəlmiş yeni proqramlar və iqtisadi-sosial layihələr müvəffəqiyyətlə həyata keçirilir.
Bu böyük dəyişikliklərə bir neçə dəfə şahid olmaqdan qürur duydum və rəsmi səfərlərim zamanı Sizinlə bu nailiyyətləri paylaşdım. Şübhəsiz ki, biz ortaq dil, tarix, adət-ənənələr və ümumi məqsədlərimizə sadiq qalaraq birgə işləyirik və strateji tərəfdaş kimi qardaş Azərbaycan dövlətinin bu böyük uğurlarına sonsuz sevinirik.
Hörmətli İlham Heydər oğlu, ölkənizin beynəlxalq arenada nüfuzunu və mövqeyini gücləndirmək istiqamətində göstərdiyiniz qətiyyətli siyasi iradə və sistemli səyləriniz xüsusi tərifə layiqdir.
Gələn həftə gözəl Bakı şəhərində baş tutacaq və dünyanın bütün dövlətlərini, eləcə də ən nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları bir araya gətirən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının iştirakçılarının 29-cu konfransı (COP29) Sizin xarici siyasət sahəsində böyük tarixi zəfərinizdir desəm, əsla mübaliğə olmaz.
Əminəm ki, bu nüfuzlu tədbirdə iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizə və onların nəticələrinin azaldılması, qlobal çağırışlara cavab verən həll yollarının və gücləndirici strategiyaların təsdiqlənməsi, dünya xalqlarının "yaşıl iqtisadiyyata" keçidi ilə bağlı təşəbbüslərinin daha da artması istiqamətində böyük nailiyyətlər əldə ediləcəkdir.
Tədbir zamanı keçiriləcək yüksək səviyyəli görüşlərdə məhsuldar danışıqlarımızı, çoxtərəfli əməkdaşlıq üzrə yeni razılaşmalarımızı səbirsizliklə gözləyirəm.
Fürsətdən istifadə edərək, Sizi Zəfər Günü münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik edir, Allahdan Sizə və bütün yaxınlarınıza möhkəm cansağlığı, ailə səadəti, Vətəninizin rifahı yolunda gördüyünüz işlərdə uğurlar arzulayıram, qardaş Azərbaycan xalqına isə sülh, əmin-amanlıq, rifah və daimi inkişaf diləyirəm".скачать dle 11.3

Шавкат Мирзиёев поздравил Ильхама Алиева
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев направил азербайджанскому коллеге Ильхаму Алиеву поздравительное письмо.
Дорогой брат.
Очень рад сердечно поздравить Вас и в Вашем лице братский народ Азербайджана с Вашим славным праздником - Днем Победы.
Четыре года назад под руководством такого преданного сына своего народа, как Вы, гениального, патриотичного, умелого политического деятеля и выдающейся личности были полностью восстановлены территориальная целостность Вашей страны и историческая справедливость.
Сегодня в освобожденных городах и селах Азербайджана проводятся широкомасштабные восстановительные работы, заново отстраиваются современные инфраструктурные объекты и памятники культурного наследия, тысячи бывших вынужденных переселенцев возвращаются в родные края, успешно реализуются новые программы и социально-экономические проекты, направленные на повышение уровня жизни населения.
Я горд тем, что несколько раз был свидетелем этих великих преобразований и в ходе официальных визитов разделил с Вами эти достижения. Безусловно, мы работаем вместе, храня верность общности языка, истории, традиций и обычаев и нашим общим целям, и как стратегический партнер безгранично рады этим большим успехам братского Азербайджанского государства.
Уважаемый Ильхам Гейдар оглу, Ваша решительная политическая воля и систематические усилия, направленные на повышение авторитета и усиления позиции Вашей страны на международной арене, заслуживают особой похвалы.
Не будет преувеличением если скажу, что предстоящая на следующей неделе в прекрасном городе Баку 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (СОР29), которая соберет все государства мира, а также самые влиятельные международные организации, является Вашей большой исторической победой во внешнеполитической сфере.
Уверен, что на этом престижном мероприятии будут достигнуты большие успехи в борьбе с изменениями климата и уменьшении их последствий, утверждении отвечающих глобальным вызовам путей решения и усиливающих стратегий, дальнейшей активизации инициатив народов мира по переходу к зеленой экономике.
С нетерпением жду наших продуктивных переговоров и новых договоренностей о многостороннем сотрудничестве на встречах высокого уровня, которые пройдут в ходе мероприятия.
Пользуясь случаем, еще раз сердечно поздравляю Вас с Днем Победы, желаю Вам и всем Вашим близким крепкого здоровья, семейного счастья, успехов в делах на благо Вашей Родины, а братскому народу Азербайджана - мира, спокойствия, процветания и постоянного развития".скачать dle 11.3