07.11.2024 18:22 1 227
Bildirilib ki, cari ilin 10 ayı ərzində yoxlamalar zamanı 15 qayda pozuntusu aşkar olunub və bu haqda inzibati tənbeh tədbirləri görülüb.
Mediadan daxil olan müraciətlərdə “Laser Beauty Clinik” klinikasında həkimlərin qanunsuz cərrahiyyə əməliyyatı ilə məşğul olması da yer alıb. Bildirilib ki, bu klinikanın həkimlərindən Nigar Rüfət həkimlərin sertifikasiyası prosesindən keçməyib, həkim Natəvan Əmirovanın isə ümumiyyətlə, cərrah kimi fəaliyyət göstərməsi üçün müvafiq ixtisası yoxdur.
Bu məsələ ilə bağlı müraciətə Analitik Ekspertiza Mərkəzində baxılıb. Səhiyyə Nazirliyi Analitik Ekspertiza Mərkəzi tərəfindən səlahiyyətləri çərçivəsində “Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa müvafiq olaraq “Lazer Beauty Clinic” adlı müəssisədə planlı (növbəli) və plandankənar (növbədənkənar) yoxlamalar keçirilib. Yoxlama zamanı inzibati xəta üzrə aşkar edilən faktlar əsasında inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilərək, aidiyyəti üzrə növbəti icraata göndərilib.
Müraciətdə adı qeyd edilən Nigar Rüfətin Səhiyyə Nazirliyinin tibb kadrlarının vahid məlumat reyestrində tibb işçisi kimi qeydiyyatda olmadığı, həmçinin yoxlama zamanı klinikanın işçi heyətinin siyahısında rast gəlinmədiyi, həkim Natəvan Əmirova ilə bağlı isə cari il üzrə tərəfimizdən onun sertifikatsız özəl tibbi praktik fəaliyyət ilə məşğul olması faktı müəyyən edilib və “Lazer Beauty Clinic” adlı özəl müəssisə barəsində müvafiq qaydada inzibati tənbeh tədbiri seçilib.

Центр: В одной из частных клиник в Баку проводились нелегальные операции
Отмечается, что только за 2023 год на основании плановых и внеплановых проверок в различных учреждениях Центром было выписано 22 административных штрафа. За 10 месяцев текущего года во время таких проверок выявлено 15 нарушений правил, по которым приняты меры административного взыскания.
Центр также прокомментировал информацию СМИ о том, что в частной клинике Laser Beauty Clinic имели место незаконные хирургические операции. В частности, упоминалось врач клиники Нигяр Руфат не прошла сертификацию, а у другого врача - Натаван Амировой и вовсе нет квалификации для работы хирургом.
Центр Аналитической экспертизы Министерства здравоохранения в рамках своих полномочий провел плановые и внеплановые проверки в Laser Beauty Clinic в соответствии с законом "О регулировании проверок в сфере предпринимательства и защите интересов предпринимателей". На основании фактов, выявленных во время проверки, был составлен протокол об административном правонарушении и направлен на дальнейшее производство.
Установлено, что Нигяр Руфат не зарегистрирована в реестре медицинских работников Минздрава и не числится в списке персонала клиники, а Натаван Амирова осуществляла частную медицинскую практику без прохождения сертификации в текущем году. В отношении Laser Beauty Clinic принята мера административного взыскания.