BMT-nin Baş katibi dini liderləri iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə tədbirlərini təşviq etməyə çağırıb
"Dini liderlərin fəaliyyəti iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə tədbirlərinin təşviqi və iqlim ədalətinin əldə edilməsi üçün vacibdir".
"Report" xəbər verir ki, bunu BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş COP29 çərçivəsində bu gün Bakıda keçirilən "Dünya dinləri yaşıl planet uğrunda" şüarı altında baş tutan Dini Liderlərin Qlobal Sammitinin iştirakçılarına videomüraciətində bildirib.
Onun sözlərinə görə, ekstremal temperaturlar, yanğınlar, quraqlıq və genişmiqyaslı daşqınlar heç bir ölkəyə aman vermir.
BMT-nin baş katibi ölkələrin qlobal istiləşməni 1,5 dərəcəyə qədər məhdudlaşdırmaq məqsədinə uyğun Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələrin hazırlamasına yönəlmiş tədbirlərin vacibliyini vurğulayıb:
"Bütün ölkələrin dəyişən planetə uyğunlaşmasına, dayanıqlı və bərpa olunan gələcəyə keçidə dair resurslara malik olmasını təmin etmək üçün ədalət vacibdir".
"Bura inkişaf etməkdə olan ölkələrə maliyyə dəstəyinin əhəmiyyətli dərəcədə artırılması və təbii fəlakətlərdən ən çox zərər çəkən ölkələrə kömək etmək üçün yaxşı maliyyələşdirilən itki və zərərə cavab verən fondun yaradılması daxildir", - o bildirib.скачать dle 11.3

Генсек ООН призвал религиозных лидеров к продвижению мер по борьбе с изменением климата
Действия религиозных лидеров важны для продвижения мер по борьбе с изменением климата и достижения климатической справедливости.
Как сообщает Report, об этом заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в видеообращении к участникам Бакинского глобального саммита религиозных лидеров, который начал свою работу во вторник.
По его словам, экстремальные температуры, бушующие пожары, засухи и масштабные наводнения не щадят ни одну страну, и наиболее уязвимыми являются бедные слои населения.
Генсек ООН подчеркнул важность действий, направленных на то, чтобы к следующему году страны разработали новые национальные планы (NDCs) в области климата, соответствующие цели ограничения глобального потепления до 1.5 градусов. Также важно обеспечить справедливость, чтобы у всех стран были ресурсы для адаптации к изменяющейся планете и перехода к устойчивому и возобновляемому будущему.
"Это включает значительное увеличение финансовой поддержки для развивающихся стран и формирования хорошо финансируемого фонда для возмещения ущерба, чтобы помочь тем, кто больше всего пострадал от стихийных бедствий", - сказал он.скачать dle 11.3