Azərbaycan velosiped və skuter ehtiyat hissələrinin idxalını gömrük rüsumundan azad edib
Nazirlər Kabineti 17 noyabr 2017-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası, idxal gömrük rüsumlarının dərəcələri və ixrac gömrük rüsumlarının dərəcələri"ndə dəyişiklik edib.
Nazirlər Kabinetinin yaydığı məlumata görə, bu qərar yerli istehsalçıdan daxil olan müraciətlər nəzərə alınmaqla, velosiped və skuterin ölkə ərazisində sənaye yığımının təşviq edilməsi və dəstəklənməsi üçün idxal olunan velosiped və skuter ehtiyat hissələrinin idxal gömrük rüsumlarının optimallaşdırılması məqsədilə hazırlanıb.
İndiyə qədər qüvvədə olan qaydaya görə, velosiped və skuter ehtiyat hissələrinin idxalı üzrə əsasən 5% və 15% rüsum dərəcəsində advalor gömrük rüsumu (bir ehtiyat hissəsi üzrə isə spesifik gömrük rüsumu) müəyyən olunub. Yeni qərara əsasən, 2028-ci ilin sonuna qədər həmin ehtiyat hissələrinin sənaye (yığım) müəssisəsində sənaye yığımı məqsədilə idxalı üzrə gömrük rüsumu ləğv edilib.скачать dle 11.3

Азербайджан освободил от таможенных пошлин импорт запчастей для велосипедов и скутеров
Кабинет министров Азербайджана внес изменения в "Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности, ставки импортных и экспортных таможенных пошлин", утвержденные постановлением от 17 ноября 2017 года.
Согласно распространенной Кабмином информации, данный документ был подготовлен с учетом обращений от местных производителей с целью оптимизации импортных таможенных пошлин на запасные части велосипедов и скутеров для стимулирования и поддержки промышленной сборки вышеупомянутых средств передвижения на территории республики.
Согласно действующим до настоящего времени правилам, на импорт запчастей велосипедов и скутеров были установлены в основном адвалорные (рассчитанный в форме зафиксированного процента от стоимости груза, сделки - ред.) таможенные пошлины в размере 5% и 15% (а на одну запасную часть - специфическая таможенная пошлина). Согласно новому постановлению, до конца 2028 года таможенная пошлина на импорт этих запасных частей для целей промышленной сборки на промышленном (сборочном) предприятии отменена.скачать dle 11.3