Bakıda səfirliyə qarşı terror aktı planlaşdırmış əcnəbiyə HÖKM OXUNDU
Azərbaycanda terror aktı planlaşdırmaqda ittiham olunan Əfqanıstan vətəndaşı Favzan Musa Xanın cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi yekunlaşıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Şəlalə Həsənovanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Hökmə əsasən Favzan Musa Xan 10 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
O, cəzasını ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkəcək.
Qeyd edək ki, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin yaydığı məlumata əsasən, Əfqanıstan İslam Respublikasının vətəndaşı, 1990-cı il təvəllüdlü Favzan Musa Xanın digər şəxslərlə qabaqcadan əlbir olaraq Azərbaycan Respublikası ərazisində ictimai sabitliyi pozmaq, əhali arasında vahimə yaratmaq, dövlət hakimiyyət orqanları və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qərar qəbul edilməsinə təsir göstərmək məqsədilə partlayış, yanğın və ya digər bu kimi hadisələrlə müşayiət olunacaq, insanların həlak olması, onların sağlamlığına zərər yetirilməsi, əhəmiyyətli əmlak ziyanının vurulması və başqa ictimai təhlükəli halların baş verməsi ilə nəticələnəcək terror aktı törətməyi planlaşdırması müəyyən edilib.
Məlum olub ki, adıçəkilən əcnəbi qeyd olunan cinayət əməllərini törətmək niyyəti ilə xarici ölkədən Azərbaycan Respublikasına gəlib, Bakı şəhərində yaşadığı müddətdə üçüncü dövlətin ölkəmizdəki Səfirliyinin yerləşdiyi ərazinin koordinatlarını müəyyənləşdirmək və terror aktını planlaşdırmaq məqsədilə səfirliyin binasının ətrafında müşahidə aparıb, terror aktında iştirak edə biləcək şəxslərin müəyyən edilərək bu fəaliyyətə cəlb olunması, odlu silah və partlayıcı maddələrin əldə edilməsi, bu məqsədlərlə maliyyə dəstəyinin alınması üçün digər şəxslərlə əlaqəyə girərək sövdələşib.
Faktla bağlı Favzan Musa Xan DTX-nin İstintaq baş idarəsində Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 28, 214.2.1 və 28, 214.2.3-cü (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında odlu silah və silah qismində istifadə olunan predmetlərdən istifadə etməklə terrorçuluq hərəkətlərinin törədilməsinə hazırlıq) maddələri ilə başlanılmış cinayət işi üzrə cinayət başında saxlanılaraq təqsirləndirilən şəxs qismində məsuliyyətə cəlb olunub və barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

Суд в Баку приговорил афганца к 10 годам за планирование теракта
Завершился судебный процесс по уголовному делу в отношении гражданина Афганистана Фавзана Муса Хана, обвиняемого в планировании террористического акта в Азербайджане.
В Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Шалалы Гасановой был зачитан приговор, согласно которому подсудимый приговорен к 10 годам лишения свободы.
Он будет отбывать наказание в исправительном учреждении строгого режима.
Отметим, согласно информации Службы государственной безопасности (СГБ) Азербайджана, в результате проведенного расследования было установлено, что гражданин Исламской Республики Афганистан Фавзан Муса Хан (1990 г.р.) в предварительном сговоре с другими лицами с целью подорвать общественную стабильность на территории Азербайджана, посеять панику среди населения, повлиять на принятие решений органами государственной власти и международными организациями, планировал совершить теракт, который повлек бы за собой гибель людей, причинение значительного имущественного ущерба и возникновение других опасных для общества обстоятельств.
Известно, что вышеупомянутый иностранец прибыл в нашу страну из-за рубежа с намерением совершить указанные преступные деяния, во время своего пребывания в Баку проводил наблюдение вокруг здания посольства третьего государства с целью определения координат территории, на которой располагается здание диппредставительства, и планирования террористического акта. Кроме того, он привлек других лиц для участия в теракте и заключил сделку с некими лицами для получения финансовой поддержки для приобретения взрывчатых веществ. В связи с этим Фавзан Муса Хан привлечен к ответственности в качестве обвиняемого по уголовному делу, возбужденному в Главном следственном управлении СГБ по статьям 28, 214.2.1 (приготовление к совершению террористического акта группой лиц по предварительному сговору, организованной группой или преступным объединением (преступной организацией) и 28, 214.2.3 (приготовление к совершению террористического акта с применением огнестрельного оружия и предметов, используемых в качестве оружия)) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, решением суда в его отношении избрана мера пресечения в виде ареста.скачать dle 11.3