Taksi sürücüləri üçün növbəti imtahana qeydiyyat başladı
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) xüsusi hazırlıq keçmiş və şəhadətnamə almaq istəyən taksi minik avtomobili sürücüləri üçün noyabrın 3-də imtahan keçirəcək.
Bu barədə DİM-dən məlumat verilib.
Bildirilib ki, imtahanda iştirak etmək üçün DİM-ə müvafiq qurumlar tərəfindən sürücü olmaq istəyənlərin məlumatları təqdim olunub.
Həmin şəxslər 17 oktyabr saat 14:00-dan 28 oktyabr saat 10:00-dək qeydiyyatdan keçməlidirlər.
İmtahanda iştirak etmək üçün sürücülər ilk növbədə DİM-in internet saytında (https://ekabinet.dim.gov.az/) "Şəxsi kabinet" yaratmalı və göstərilən vaxtadək "Taksi minik avtomobillərinin sürücülərinin etik davranış və avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara dair xüsusi hazırlığının qiymətləndirilməsi üzrə test imtahanında iştirakı üçün qeydiyyat" xidməti vasitəsilə qeydiyyatdan keçməlidirlər. "Şəxsi kabinet"in yaradılması və hesaba lazımi vəsaitin əlavə olunması qaydaları ilə bağlı təlimatlar yuxarıdakı keçidə yerləşdirilib.
İmtahanda iştirak ödənişlidir. Namizədlər "Şəxsi kabinet" yaratdıqdan sonra həmin kabinetin pul hesabına imtahanda iştirak etmək üçün tələb olunan 35 AZN məbləğində vəsaiti əlavə etməlidirlər. Qeydiyyatdan keçmiş imtahanda iştirak etməyən namizədlərin ödədiyi məbləğ geri qaytarılmır.
Test imtahanı Dövlət İmtahan Mərkəzinin elektron imtahanlar korpusunda (Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, S.S.Axundov, 50. TÜRKPA-nın yanı) kompüterlər vasitəsilə keçiriləcək. Namizədlər "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni qeydiyyat prosesi başa çatdıqdan sonra, imtahana 3 gün qalmış DİM-in saytından "Elektron imtahanlara buraxılış vərəqələri və nəticələrin çapı" xidməti vasitəsi ilə çap edə biləcəklər.
İmtahanın davametmə müddəti 1 saatdır. İmtahan zamanı namizədlərə sürücülərin etik davranışı və avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara dair Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən müəyyən edilmiş xüsusi hazırlığın proqramını əhatə edən 20 test tapşırığı təqdim ediləcək. Hər tapşırığın düzgün cavabı 1 balla qiymətləndirilir. Səhv cavablar düzgün cavabların nəticəsinə təsir göstərmir. 10 və daha çox bal toplamış şəxslər imtahanı müvəffəqiyyətlə vermiş sayılırlar və onlara 7 (yeddi) il müddətində etibarlı olan şəhadətnamə təqdim ediləcək.

ГЭЦ проведет очередной экзамен для таксистов
Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) Азербайджана проведет 3 ноября экзамен для водителей такси, прошедших специальную подготовку и желающих получить сертификат.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу ГЭЦ, для участия в экзамене соответствующие структуры предоставили в ГЭЦ данные о кандидатах в водители такси. Эти лица должны пройти регистрацию с 14:00 17 октября до 10:00 28 октября.
Водителям необходимо сначала создать "Личный кабинет" на сайте ГЭЦ и зарегистрироваться через сервис "Регистрация для участия в тестовом экзамене по оценке специальной подготовки водителей легковых такси по этическому поведению и нормативно-правовым актам, регулирующим пассажирские перевозки автомобильным транспортом". Инструкции по созданию "Личного кабинета" и пополнению счета размещены по ссылке выше.
Участие в экзамене платное. После создания "Личного кабинета" кандидаты должны пополнить его счет на сумму 35 манатов, необходимую для участия в экзамене. Оплаченная сумма не возвращается зарегистрированным кандидатам, которые не явились на экзамен.
Тестовый экзамен будет проводиться на компьютерах в корпусе электронных экзаменов ГЭЦ (г. Баку, Бинагадинский район, ул. С.С.Ахундова, 108, рядом с ТЮРКПА). Кандидаты смогут распечатать "Пропуск на экзамен" через сервис Elektron imtahanlara buraxılış vərəqələri və nəticələrin çapı ("Печать пропусков и результатов электронных экзаменов") на сайте ГЭЦ за три дня до экзамена, после завершения процесса регистрации.
Продолжительность экзамена - 1 час. Во время экзамена кандидатам будет предложено 20 тестовых заданий, охватывающих определенную Министерством цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики программу специальной подготовки водителей по этическому поведению и нормативно-правовым актам, регулирующим пассажирские перевозки автомобильным транспортом. Каждый правильный ответ оценивается в 1 балл. Неправильные ответы не влияют на конечный результат экзамена.
Лица, набравшие 10 и более баллов, считаются успешно сдавшими экзамен и получат сертификат, действительный в течение 7 лет.