Atmosferə normadan artıq zərərli maddələr atan avtomobillər saxlanıldılar - VİDEO
Oktyabr ayının 1-dən respublika ərazisində həyata keçirilən "Təmiz hava" aylığı çərçivəsində nəzarət tədbirləri polis əməkdaşları tərəfindən davam etdirilir.
Bununla bağlı Daxili İşlər Nazirliyindən (BDYPİ) məlumat verilib.
Bildirilib ki, bu məqsədlə BDYPİ-nin Ekoloji Nəzarət Üzrə Yol Patrul Xidmətinin stasionar postunda növbəti tədbir həyata keçirilib.
Tədbir zamanı atmosferə normadan artıq zərərli maddələr atan avtomobillərin istismarının qarşının alınması ilə yanaşı, sürücülərlə, eləcə də sərnişin və yükdaşıma fəaliyyəti göstərən şəxslərlə maarifləndirmə xarakterli söhbətlər aparılıb. Nasaz nəqliyyat vasitələrindən istifadənin ətraf mühitə, o cümlədən insanların həyat və sağlamlığına vurduğu zərər onların diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, ətraf mühitə atılan tullantılarda müəyyən edilmiş normadan artıq çirkləndirici maddələr olan avtomobillərin idarə edilməsinə və onların istismara buraxılmasına yol verən fiziki və hüquqi şəxslər qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada məsuliyyət daşıyırlar.скачать dle 11.3

В Азербайджане продолжаются мероприятия в рамках месячника "Чистый воздух" - ВИДЕО
Сотрудники полиции продолжают мероприятия в рамках месячника "Чистый воздух", проводимого на территории республики с 1 октября.
Об этом сообщили в Главном управлении Государственной дорожной полиции (ГУГДП) Министерства внутренних дел (МВД).
В ходе очередного мероприятия, проведенного на стационарном посту экологического контроля дорожно-патрульной службы ГУГДП, были приняты меры по предотвращению эксплуатации автомобилей, выбрасывающих в атмосферу избыточное количество вредных веществ, проведены разъяснительные беседы с водителями, а также физическими и юридическими лицами, занимающимися пассажирскими и грузовыми перевозками, об ущербе, наносимом окружающей среде, а также жизни и здоровью людей вследствие использования неисправных транспортных средств.
Отметим, что физические и юридические лица, допустившие управление и ввод в эксплуатацию транспортных средств с превышением установленной нормы загрязняющих веществ в выбрасываемых в окружающую среду отходах, несут ответственность в соответствии с законодательством.скачать dle 11.3