“Lufthansa” yəhudi sərnişinlərə qarşı ayrı-seçkiliyə görə 4 milyon dollar cərimələnib
ABŞ Nəqliyyat Nazirliyi “Lufthansa” şirkətini yəhudi əsilli sərnişinləri təyyarəyə mindirmədiyinə görə 4 milyon dollar cərimələyib.
Bu barədə qurumun bəyanatında deyilir.
Qeyd edilib ki, 2022-ci ilin may ayında Frankfurt-Maynda eniş etməklə Nyu Yorkdan Budapeştə olan uçuşla bağlı 40-dan çox şikayət olub. Araşdırma zamanı müəyyən edilib ki, ekipajın tələblərini yerinə yetirməyən bir neçə nəfərin özünü lazımi qaydada aparmaması ucbatından Almaniya hava limanında 128 sərnişinin reysə minməsinə icazə verilməyib.
Nazirliyin bəyanatında yazılanlara görə, quruma şikayət edənlər “Lufthansa”nın ənənəvi ortodoksal yəhudi paltarı geyinmiş bütün səyahətçiləri eyni qrup hesab etdiyini, əslində isə onların əksəriyyətinin bir-birini tanımadığını bildiriblər. Yekunda aviaşirkət onların heç birinə Budapeştə uçan təyyarəyə minmək icazəsi verməyib.
Nazirlikdən qeyd olunub ki, bu, qurumun indiyədək ayrı-seçkiliyə görə tətbiq etdiyi ən böyük cərimədir.скачать dle 11.3

Lufthansa оштрафовали на $4 млн за дискриминацию пассажиров-евреев
Министерство транспорта США оштрафовало авиакомпанию Lufthansa на 4 млн долларов за отказ в посадке на рейс пассажирам еврейского происхождения.
Об этом говорится в заявлении американского ведомства.
В Минтрансе сообщили о получении более 40 жалоб, связанных с рейсом из Нью-Йорка в Будапешт с пересадкой во Франкфурте-на-Майне в мае 2022 года. Расследование показало, что 128 пассажирам было отказано в посадке на стыковочный рейс в германском аэропорту из-за "неправомерного поведения" нескольких человек, не выполнявших требований экипажа.
Отмечается, что обратившиеся в Минтранс США с жалобами лица заявили, что Lufthansa рассматривала всех путешественников, одетых в традиционную одежду ортодоксальных евреев, как единую группу, хотя большинство из них не были знакомы друг с другом. Впоследствии авиакомпания отказала им всем в посадке на рейс до Будапешта.
В ведомстве отметили, что это самый крупный штраф, который когда-либо был наложен министерством за дискриминацию.скачать dle 11.3