Paşinyan: "Rusiya FTX-yə Zəngəzur yoluna monitorinq funksiyası verilə bilər"
Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidməti (FTX) nümayəndələrinə Sünikdəki (Zəngəzur - red.) yola yalnız monitorinq funksiyası verilə bilər.
-ın erməni mediasına istinadən verdiyi məlumata görə, bunu Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan "Sülh kəsişməsi: təhlükəsizlik və demokratiyanı birləşdirərək" konfransında bildirib.
O, 2020-ci il 10 noyabr tarixli Üçtərəfli Bəyanatın 9-cu bəndini sitat gətirərək, "nəqliyyat əlaqələrinə nəzarəti Rusiya FTX-nin Sərhəd Xidməti orqanları həyata keçirir" cümləsinə diqqət çəkib.
Daha əvvəl Rusiyanın baş nazirinin müavini və üçtərəfli işçi qrupunun Rusiya tərəfindən həmsədri Aleksey Overçuk bildirmişdi ki, Rusiya həmişə Cənubi Qafqazda kommunikasiyaların açılması prosesinə Ermənistanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və yurisdiksiyası prinsiplərinə əsaslanaraq kömək etməyə hazırdır. Overçuk, həmçinin, qeyd edib ki, Cənubi Qafqazda iqtisadi və nəqliyyat dəhlizlərinin açılması yalnız Rusiyanın iştirakı ilə mümkündür.скачать dle 11.3

Пашинян: ФСБ России может быть предоставлена функция мониторинга за дорогой в Зангезуре
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе конференции "Перекресток мира: объединяя безопасность и демократию".
Он процитировал 9-й пункт Трехстороннего заявления от 9 (10) ноября 2020 года, акцентировав внимание на предложении: "контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России".
Ранее вице-премьер РФ и сопредседатель трехсторонней рабочей группы от российской стороны Алексей Оверчук заявил, что Россия всегда готова содействовать процессу разблокировки коммуникаций на Южном Кавказе, исходя из принципов суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции Армении. Оверчук также заявил, что разблокирование экономических и транспортных коридоров на Южном Кавказе возможно только с участием России.