Qazaxda zəhərlənən tələbələrin son durumu AÇIQLANDI
Qazaxda 18 tələbə dönərdən zəhərlənib. Hadisə dünən Bakı Dövlət Universitetinin Qazax filialının bufetində baş verib. Belə ki, dönər yeyən 18 tələbənin halı pisləşib və xəstəxanaya yerləşdiriliblər.
Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyindən (TƏBİB) Bizim.media-ya zəhərlənən tələbələrin vəziyyəti açıqlanıb:
"10.10.2024-cü il tarixində saat 19:00-dan başlayaraq Qazax Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına ümumilikdə 18 nəfər (7 kişi, 11 qadın cinsli olmaqla) zəhərlənmə şübhəsilə müraciət edib.
Onların hər birinə zəruri tibbi xidmətlər göstərilib. 16 nəfər ambulator müalicə üçün evə buraxılıb, hazırda 2 nəfərin müalicəsi Təcili tibbi yardım bölməsində davam etdirilir, vəziyyətləri orta ağır olaraq qiymətləndirilir".
Oktyabrın 10-u saat 19 radələrində Qazax şəhəri ərazisində yerləşən Bakı Dövlət Universitetinin Qazax filialının yeməkxanasında 18 nəfər tələbənin qida zəhərlənməsi şübhəsilə xəstəxanaya müraciət etməsi faktı ilə bağlı Qazax rayon prokurorluğunda araşdırma aparılır.
Bildirilib ki, zəhərlənmənin səbəbinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə prokurorluq əməkdaşları tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi əməkdaşlarının iştirakı ilə yeməkxanadakı qidalardan nümunələr götürülərək müvafiq ekspertizalar təyin edilib və digər zəruri prosessual hərəkətlər icra olunub.
Zəhərlənmə nəticəsində xəstəxanaya müraciət etmiş 18 tələbə ambulator nəzarətə götürülməklə evlərinə buraxılıb.
"Qazaxda 18 tələbənin dönərdən zəhərlənməsi ilə bağlı araşdırmalara başlanılıb".
Bu məlumat Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyindən (AQTA) verilib.
"Baş verən hadisənin səbəbləri, həmçinin qida zəhərlənməsi olub-olmaması ilə bağlı agentliyin mütəxəssisləri ilə müvafiq qurumların əməkdaşları tərəfindən araşdırmalara başlanılıb. Araşdırmaların nəticələri ilə bağlı məlumat veriləcək", - deyə məlumatda vurğulanır.
Qazaxda 18 tələbə zəhərlənib.
Oxu.Az xəbər verir ki, Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Qazax filialının tələbələrinin bufetdə dönərdən zəhərləndiyi qeyd olunub.

Стало известно о последнем состоянии здоровья отравившихся студентов в Газахе
В Газахе 18 студентов отравились донером. Инцидент произошел вчера в буфете Газахского филиала Бакинского государственного университета. У съевших донер студентов ухудшилось самочувствие, и они были госпитализированы.
Объединение по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) сообщило Bizim.Мedia о состоянии здоровья отравившихся.
"10 октября начиная с 19:00 в Газахскую центральную районную больницу обратились в общей сложности 18 человек (7 - мужского и 11 - женского пола) с подозрением на отравление.
Каждому из них была оказана необходимая медицинская помощь. 16 человек были отпущены домой на амбулаторное лечение. В настоящее время 2 человека продолжают находиться в отделении скорой медицинской помощи, их состояние оценивается как средней тяжести", - говорится в сообщении.
В районной прокуратуре проводится расследование в связи с фактом обращения в больницу 18 студентов с подозрением на пищевое отравление в буфете Газахского филиала Бакинского государственного университета около 19:00 10 октября.
С целью установления причины отравления сотрудниками надзорного органа с участием работников Агентства продовольственной безопасности Азербайджана были взяты образцы продуктов из буфета, назначены соответствующие экспертизы и выполнены другие необходимые процессуальные действия.
18 студентов, обратившихся в больницу в результате отравления, были отпущены домой на амбулаторное лечение.
В связи с произошедшим в Газахе отравлением 18 студентов донером начато расследование.
Об этом в ответ на запрос Oxu.Az заявили в Агентстве продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА).
"Специалисты АПБА совместно с сотрудниками соответствующих структур приступили к расследованию причин происшествия, а также выяснению, имело ли место пищевое отравление. Информация о результатах расследования будет предоставлена позже", - сообщили в агентстве.
В городе Газах вчера произошло массовое отравление.
10 октября около 19:00 студенты отравились донерами в буфете местного филиала Бакинского государственного университета.
Пострадавшим была оказана первичная медицинская помощь в больнице, после чего их отпустили домой. Среди них: