"Xınalıq və Köç Yolu" qoruğunun təmir-bərpa xərcləri 50 % artıb
"Xınalıq və Köç Yolu" Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Etnoqrafiya Qoruğunun təmir-bərpası ilə bağlı işlərin dəyəri 50 % artımla 6,6 milyon manatdır.
Bu barədə "Report"a Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev məlumat verib.
"Əvvəlcə 44 evin təmiri üçün 4,4 milyon manat ayrılmışdı. Bir evin təmiri üçün ƏDV daxil olmaqla 100 min manat nəzərdə tutulurdu. Lakin söküntü zamanı daha çox dağıntıya yol verilir. Dağıntıların bir hissəsi bir yerdən başqa yerə daşınır. Digər bir problem taxta konstruksiyalarla bağlıdır. Bakıdakı evlərdə olduğu kimi kəsilmiş halda deyil, bütöv bruslar və ya meşə materialları tələb olunur. Bu materialları tapmaq çətindir və Rusiyadan gətirilir. Bu da əlavə xərc yaradır. Başqa bir çətinlik isə logistikadır. Məsələn, Qubada 20 manata alınan bir kub atsep və yaxud çınqıl Xınalığa 95-105 manata çatdırılır", - deyə o qeyd edib.
2020-ci ildən etibarən Quba rayonunun Xınalıq kəndində qəzalı vəziyyətdə olan 60 evin bərpası üçün layihələndirmə işləri aparılıb.скачать dle 11.3

Затраты на ремонт и восстановление заповедника "Хыналыг и кочевой путь" превысили прогноз на 50%
Затраты на ремонтно-восстановительные работы в Государственном историко-культурном и этнографическом заповеднике "Хыналыг и кочевой путь" составили 6,6 млн манатов, что на 50% больше изначально запланированной суммы.
Об этом сказал Report председатель Государственного агентства по туризму Фуад Нагиев в ходе медиатура, посвященного годовщине внесения Хыналыга в список всемирного наследия ЮНЕСКО.
"Изначально на ремонт 44 домов было выделено 4,4 млн манатов. На ремонт одного дома было запланировано 100 тыс. манатов с учетом НДС. Однако по объективным причинам затраты оказались выше. Сложности в частности были связаны с логистикой", - сказал он.
С 2020 года в селе Хыналыг Губинского района проведены проектные работы по восстановлению 60 аварийных домов.скачать dle 11.3