Yeni virus XƏBƏRDARLIĞI - Ürəkbulanma və mədə ağrısı ilə özünü göstərən infeksiya nədir?
Payız fəslində bir çox virus aktivləşir. Son günlər də ölkə ərazisində insanlar arasında ürəkbulanma, mədə ağrısı, ishal kimi əlamətlərlə özünü göstərən infeksiya yayılıb.
İnfeksiyaya yoluxanlar xəstəliyin sürətlə yayıldığını, 3-5 gün davam etdiyini deyirlər. Əlamətlər, əsasən, azyaşlı və məktəbyaşlı uşaqlar, eləcə də yaşlılar arasında yayılır.
Bəziləri bu simptomların yeni virus əlamətləri olduğunu iddia edirlər.
Bəs əlamətlərlə özünü göstərən virus nədir?
Bu barədə Bizim.media-ya danışan tibb sahəsi üzrə ekspert, professor Adil Qeybulla deyib ki, bir çox virus infeksiyaları qəribə kliniki vəziyyət yaradıblar:
"Hazırda yayılan ürəkbulanma, qusma, ishal, ümumi halsızlıqla müşayiət olunan respirator virusların bir formasıdır. Daha çox influenza virusudur ki, geniş yayılıb. Bir müddət əvvəl rotavirusların bu cür problem yaratdığı göz önündə idi. İndi adenoviruslar, enterviruslar, sonra koronavirusun "Omikron" ştamı, mutasiya variantları ayrı-ayrı ölkələrdə qəribə bir kliniki vəziyyət yaradıb. Yoluxan çoxdur, insanlar bunu ayaqüstü keçirdiklərindən çox önəm vermirlər".
Həkim insanları diqqətli olmağa səsləyib:
"Hər kəsə məsləhət görülür ki, diqqətli olsun, yoluxmadan maksimum özünü qorusun. Payız fəsli və qışa doğru getdiyini nəzərə alaraq, immun sistemini möhkəmləndirmək lazımdır. Bunun üçün vitaminli qidalar, meyvə-tərəvəz yeməyə çox diqqət etmək, fiziki aktivliyi artırmaq, açıq havada gəzmək çox vacibdir. Yəni immun sistemini formada saxlamaq lazımdır ki, problem olmasın.
Təcrübə göstərir ki, əlavə xəstəlikləri olan insanlar bu xəstəlikləri daha pis keçirirlər, ölüm halları da adətən bunların arasında daha çox rast gəlinir".

Новый вирус атакует: как защитить себя и близких
С приходом осени активизируются различные вирусы. В последние дни на территории Азербайджана среди населения распространилась инфекция, проявляющаяся такими симптомами, как тошнота, боли в животе и диарея.
Заразившиеся отмечают, что болезнь быстро распространяется и длится от 3 до 5 дней. Симптомы наблюдаются в основном у детей дошкольного и школьного возраста, а также у пожилых людей. Некоторые утверждают, что это признаки нового вируса.
Так что же это за вирус, проявляющийся подобными симптомами?
Профессор, эксперт в области медицины Адиль Гейбулла заявил Bizim.Media, что многие вирусные инфекции создали странную клиническую картину:
"Сейчас распространяется форма респираторных вирусов, сопровождающаяся тошнотой, рвотой, диареей и общей слабостью. В основном это вирус гриппа, который широко распространен. Ранее ротавирусы вызывали подобные проблемы. Сейчас аденовирусы, энтеровирусы, а затем штамм коронавируса "Омикрон" и его мутации создали странную клиническую картину в разных странах. Заражаются многие, но поскольку люди переносят это на ногах, они не придают болезни большого значения".
Врач призвал людей быть внимательными.
"Всем рекомендуется быть бдительными, максимально защищать себя от заражения. Учитывая осенний сезон и приближение зимы, необходимо укреплять иммунную систему. Для этого очень важно уделять большое внимание употреблению витаминных продуктов, фруктов и овощей, увеличивать физическую активность, гулять на свежем воздухе. То есть нужно держать иммунную систему в форме, чтобы не было проблем.
Опыт показывает, что люди с сопутствующими заболеваниями переносят эти болезни хуже, и смертельные случаи обычно встречаются чаще среди них", - добавил он.