Hökumət 2025-ci ilin dövlət büdcəsinin layihəsini Prezidentə təqdim edib
Azərbaycanın 2025-ci il üzrə dövlət büdcəsinin və icmal büdcənin layihələri və sonrakı üç il üçün icmal büdcənin göstəriciləri, 2025-ci il və sonrakı üç il üzrə iqtisadi və sosial inkişaf konsepsiyası və proqnoz göstəriciləri Prezident İlham Əliyevə təqdim edilib.
Qərara əsasən, büdcə zərfinə daxil olan sənəd və məlumatlar bəyənilib və "Büdcə sistemi haqqında" qanunun 12-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş digər sənədlərlə birlikdə dövlət başçısına təqdim olunub.
2025-ci ildə Azərbaycanın dövlət büdcəsinin gəlirlərinin 36 milyard 616 milyon manat, xərclərinin isə 39 milyard 667,6 milyon manat olacağı gözlənilir. Bunlar 2024-cü ilin təsdiq olunmuş proqnozlarına nisbətən müvafiq olaraq 0,6% çox və 0,2% azdır. Son nəticədə dövlət büdcəsində 3 milyard 51,6 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 9% azdır.
2025-ci ildə Azərbaycanın icmal büdcəsinin isə gəlirlərinin 44 milyard 371,4 milyon manat, xərclərinin isə 45 milyard 867 milyon manat olacağı gözlənilir. Bunlar, 2024-cü ilin təsdiq olunmuş proqnozları ilə müqayisədə müvafiq olaraq 2% və 0,5% çoxdur. Son nəticədə icmal büdcədə 1 milyard 495,6 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə 29,2% azdır.скачать dle 11.3

Президенту Азербайджана представлены документы, включенные в бюджетный пакет на 2025 год
Согласно постановлению, Президенту Азербайджана представлены проекты государственного бюджета и сводного бюджета Азербайджана на 2025 год, показатели сводного бюджета на последующие три года (2026-2028гг), концепция экономического и социального развития и прогнозные показатели на 2025 год и последующие три года.
Отметим, что согласно проекту госбюджета на 2025 год, доходы прогнозируются на уровне 36 млрд 616 млн манатов (+0.6% от показателя на 2024 год), расходы - 39 млрд 667.6 млн манатов (-0.2%). Дефицит госбюджета прогнозируется 3 млрд 51.6 млн манатов, что на 9% меньше, чем на 2024 год.
Доходы сводного бюджета на 2025 год прогнозируются 44 млрд 371.4 млн манатов (+2%), расходы - 45 млрд 867 млн манатов (+0.5%). Дефицит сводного бюджета прогнозируется в размере 1 млрд 495.6 млн манатов.