Bakıda filmlərdə gördüyümüz adam oğurluğu - Aeroportdan qaçırıblar
Ötən il Bakıda baş vermiş adam oğurluğu ilə bağlı cinayətin təfərrüatları bəlli olub.
“Qafqazinfo”nun məlumatına görə, cinayət işində həm təqsirləndirilənlər, həm də zərərçəkənlər pakistanlılar olub.
Belə ki, Pakistan vətəndaşları Abbas Muhammad İbraheem Muhammad, Muzammil Muhammad Boota Muhammad və Mukhtar Mohsin Ahmad Mukhtar qruplaşma təşkil edərək həmyerlilərini oğurlayıblar.
Onlar turist qismində Azərbaycana səfər edən Khushnam Ali Muhammad, Shahzad Ali və onun qardaşı oğlunu Riaz Avanı qaçırıblar.
Plana əsasən, ötən ilin aprelində Mukhtar Mohsın Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna gələrək təyyarədən düşən zərərçəkmişləri gözləyib. Çıxış qapısına isə birinci Shahzad Ali çıxıb. Bu zaman Mukhtar Mohsın sonuncuya yaxınlaşıb köməklik etmək istəməsi kimi görüntü yaradıb. O, əvvəlcədən sifariş verdiyi hotelə çatdırmaq adı ilə həmyerlisini aldadıb. Daha sonra özünün sifariş verdiyi taksiyə əyləşərək qrup üzvləri ilə birlikdə kirayə yaşadığı Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Azadlıq prospektindəki evə gəlib. Qrup üzvləri burada Shahzad Alini döyərək onun əl-qolunu bağlayıblar.
Zərərçəkmişin digər yaxınlarını oğurlamaq üçün isə onlara zəng ediblər. Bu zaman kağız kəsən bıçağı Shahzad Alinin boğazına dirəyən cinayətkarlar, digərlərini də evə çağırıblar və onların da əl-qolunu bağlayıblar.
Cinayətkarlar daha sonra oğurlanmış şəxslərin yaxınına zəng edərək 20 min dollar tələb ediblər. Və bu pul Pakistanda cinayətkar qruplaşmaya yaxın olan naməlum şəxsə verilib.
Pulu əldə etmələrinə baxmayaraq, girov saxlanılan şəxslər azad edilməyib.
Maraqlıdır ki, zərərçəkmişlər cinayətkarların əlindən özləri xilas olub. Belə ki, Khushnam Ali və Shahzad Ali qrup üzvlərinin mənzilin digər otağında başlarının qarışıq olmalarından istifadə edərək əl və ayaqlarını kəndirdən azad edib və mənzilin pəncərəsindən çıxaraq qonşu mənzilə keçərək xilas olublar.
Qeyd edək ki, təqsirləndirilənlər şəxslərin məhkəməsi ötən ay başa çatıb. Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmünə əsasən, qruplaşma üzvlərinin hər biri 11 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.скачать dle 11.3