Rusiyanın kruiz gəmisi Bakı limanlarından səfərlər təşkil etməyi planlaşdırır
Rusiyanın kruiz sənayesinin lideri və tur operatoru “Vodoxod” MMC-nin sifarişi ilə 2025-2026-cı illərdə istismara veriləcək 00840 nömrəli “Kareliya” layihəli yeni nəsil 3 kruiz gəmisinin gələcəkdə Mahaçqala, Aktau, Türkmənbaşı, Bakı, Ənzəli limanlarına yan alaraq kruiz səfərlərə cəlb edilməsi planlaşdırılır.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə istinadla məlumat verir ki, bu barədə Dövlət Dəniz və Liman Agentliyində “Vodoxod” MMC-nin nümayəndə heyəti ilə görüşdə deyilib.
Həmçinin Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüş çərçivəsində gəmilərin Azərbaycana məxsus limanlara giriş-çıxış məsələlərinin sadələşdirilməsi də müzakirə olunub.
Görüş zamanı qarşılıqlı münasibətlərin inkişaf etdirilməsində iki ölkə arasında yüksək səviyyəli səfərlərin, keçirilən görüş və tədbirlərin rolu qeyd edilib. Bildirilib ki, ölkələr arasında əməkdaşlığın güclənməsi ticari-iqtisadi əlaqələrlə yanaşı, dəniz nəqliyyatı sahəsində də ortaq tərəfdaşlığın genişlənməsinə öz müsbət təsirini göstərir.скачать dle 11.3

Круизы из России по Каспию будут включать и порты Азербайджана
По заказу лидера круизной индустрии и туроператора России - ООО "Водоход" планируется строительство трех круизных лайнеров нового поколения проекта "Карелия" 00840, которые будут введены в эксплуатацию в 2025-2026 годах.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Министерство цифрового развития и транспорта, об этом говорилось на встрече в Государственном морском и портовом агентстве с участием делегации ООО "Водоход".
В рамках встречи, в которой также принимали участие представители Бакинского международного морского торгового порта, обсуждались планы по привлечению этих судов к круизам с заходами в порты Махачкалы, Актау, Туркменбаши, Баку, Энзели, а также вопросы упрощения процедур захода и выхода судов в порты, принадлежащие Азербайджану.
На встрече была отмечена роль визитов высокого уровня, встреч и мероприятий между двумя странами в развитии взаимоотношений. Было подчеркнуто, что укрепление сотрудничества между странами положительно влияет не только на торгово-экономические связи, но и на расширение партнерства в сфере морского транспорта.скачать dle 11.3