Xaricdə qazanılan mükafata görə niyə gömrük rüsumu tələb olunub?
"Azərbaycan Texniki Universitetinin tələbəsi "Apple" şirkətinin hər il keçirdiyi "Swift Student Challenge" kodlaşdırma yarışının builki qaliblərindən biri olub. Lakin tələbə məşhur şirkətin ona göndərdiyi mükafata görə gömrükdə rüsum ödəmək məcburiyyətində qalıb.
Uzun-uzadı gözləmələrdən və araşdırmadan sonra mükafatın gömrük rüsumuna cəlb ediləcəyi bildirilib və gömrükçülər 177 manat gömrük rüsumu və 18 manat saxlama xərci alıb mükafatı qalibə veriblər".
Belə bir məsələ sosial şəbəkədə müzakirə mövzusu olub.
Məsələ ilə bağlı Dövlət Gömrük Komitəsinə sorğu ünvanladıq.
Komitənin Mətbuat Xidmətindən Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, sözügedən məhsul (qulaqlıq) qanunvericiliyə uyğun şəkildə gömrük ödənişlərinə cəlb olunmaqla rəsmiləşdirilib.
"Sosial şəbəkələrdə Azərbaycan Respublikası vətəndaşının xaricdə keçirilən müsabiqədə qazandığı sertifikatın və mükafatın gömrük odənişlərinə cəlb olunmasını qınayan məlumatlar yayımlanıb.
Faktla bağlı Dövlət Gömrük Komitəsi olaraq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırırıq ki, vətəndaş beynəlxalq poçtdaşıma şirkəti vasitəsi ilə ona göndərilən "Apple" markalı qulaqlığın invoys dəyərini gömrük bəyannaməsində 50 ABŞ dolları olaraq qeyd edib və gömrük orqanı tərəfindən dəyərin dəqiqləşdirilməsi aparılıb. Araşdırma nəticəsində məhsulun (qulaqlıq) dəyərinin rəsmi internet mağazasında 549 ABŞ dolları olduğu müəyyən edilib.
Daha sonra vətəndaşın müraciəti əsasında "Fiziki şəxslər tərəfindən istehsal, yaxud kommersiya məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan malların gömrük sərhədindən keçirilməsinin güzəştli və sadələşdirilmiş Qaydaları"nın 2.1.4-cü yarımbəndinə müvafiq olaraq məhsul (qulaqlıq) qanunvericiliyə uyğun şəkildə gömrük ödənişlərinə cəlb olunmaqla rəsmiləşdirilib və buraxılışı təmin edilib.
Sertifikat isə ümumiyyətlə rəsmiləşdirmə predmeti olmayıb", - deyə məlumatda qeyd olunub.скачать dle 11.3

Таможня обложила налогом награду азербайджанского студента от Apple?
Студент Азербайджанского технического университета стал одним из победителей ежегодного конкурса по программированию Swift Student Challenge, проводимого компанией Apple. В связи с этим американская компания отправила ему награду. Однако студенту пришлось заплатить пошлину на таможне.
После долгих ожиданий и расследования было заявлено, что за награду нужно оплатить таможенную пошлину в размере 177 манатов. Еще 18 манатов студенту нужно было заплатить за хранение.
В ответ на запрос Oxu.Аz в пресс-службе Государственного таможенного комитета заявили, что указанная награда (наушники) была оформлена в соответствии с законодательством с привлечением к таможенным платежам.
"Гражданин указал в таможенной декларации стоимость отправленных ему через международную почтовую компанию наушников Apple в размере 50 долларов, после чего таможенным органом было произведено уточнение стоимости и выяснилось, что стоимость продукции в официальном интернет-магазине - 549 долларов.
Затем на основании обращения гражданина в соответствии с подпунктом 2.1.4 "Льготные и упрощенные правила перевозки физическими лицами через таможенную границу товаров, не предназначенных для производства или коммерческих целей" продукт был оформлен в соответствии с законодательством с привлечением к таможенным платежам.