Sabiq deputat Nazim Bəydəmirli məhkəmədə şahidlərlə üz-üzə qaldı
Hədə-qorxu ilə tələb etməkdə təqsirləndirilən sabiq deputat Nazim Bəydəmirlinin cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi davam etdirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Fərid Namazovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə zərərçəkənlər Mürsəl İbrahimov və Ədalət Bağırov iştirak ediblər.
Nazim Bəydəmirli bildirib ki, o, zərərçəkmiş şəxsin şikayəti əsasında tutulmayıb:
"Sən mənə zəng eləmisən ki, gəl görüşək. Görüşün də məqsədi "Avto-Qarant" ASC ilə bağlı məsələyə aydınlıq gətirmək olub".
Ədalət Bağırov isə belə görüşün baş tutduğunu, ancaq həmin görüşdə heç bir məsələnin həll olunmadığını diqqətə çatdırıb.
Sonra şahid qismində Salman Xıdırov və Samir Hüseynov ifadə veriblər.
Məhkəmə sentyabrın 16-na təxirə salınıb.
Qeyd edək ki, eks-deputat 2023-cü ilin iyulunda həbs olunub. İttihama görə, vətəndaş polisə müraciət edərək N.Bəydəmirlinin onu rüsvayedici görüntülərlə hədələyərək 50 min manat pul tələb etdiyini deyib. O bildirib ki, ötən il iyunun 24-də
N.Bəydəmirliyə 10 min manat versə də, sonuncu qalan məbləği vermədiyinə görə şikayətçini ailəsi ilə şantaj edərək rüsvayedici görüntüləri yayacağını deyib.
N.Bəydəmirliyə qarşı Cinayət Məcəlləsinin 182.2.4-cü (hədə-qorxu ilə tələb etmə, xeyli miqdarda əmlak əldə etmək məqsədi ilə törədildikdə) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.

В Баку продолжился суд над бывшим депутатом, обвиняемым в вымогательстве
На заседании под председательством судьи Фарида Намазова присутствовали потерпевшие Мурсал Ибрагимов и Адалят Багиров.
Назим Бейдемирли заявил, что он был задержан не на основании жалобы одного из потерпевших - А.Багирова. "Ты позвонил мне, чтобы встретиться. Целью встречи было прояснить ситуацию, связанную с ОАО Avto-Qarant", - заявил Н.Бейдемирли. Однако А.Багиров отметил, что хотя такая встреча и состоялась, на ней не было решено никаких вопросов.
Затем в качестве свидетелей выступили Салман Хыдыров и Самир Гусейнов. Судебное заседание было отложено до 16 сентября.
Напомним, экс-депутат был арестован в июле 2023 года. Согласно обвинению, гражданин обратился в полицию, заявив, что Н.Бейдемирли, угрожая ему компрометирующими кадрами, требовал 50 000 манатов. Он сообщил, что в июне прошлого года передал Н.Бейдемирли 10 000 манатов, но поскольку остальная сумма не была выплачена, последний стал шантажировать истца вместе с его семьей, угрожая распространить порочащие кадры.
Н.Бейдемирли обвиняется по статье 182.2.4 (вымогательство путем угроз с целью получения имущества в значительном размере) Уголовного кодекса. Ему грозит до 10 лет лишения свободы.