Türkiyə Misirə pilotsuz uçuş aparatları tədarük edəcək
Misir Prezidenti Əbdülfəttah Əs-Sisinin sentyabrın 4-də Ankaraya gözlənilən səfəri zamanı Misirə pilotsuz uçuş aparatlarının tədarükü barədə müqavilənin imzalanması planlaşdırılır.
bu barədə Milliyet.com-a istinadən xəbər verir.
Əs-Sisinin Türkiyəyə ilk rəsmi səfəri çərçivəsində iki ölkə arasında ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin illik 10 milyard dollardan 15 milyard dollara qədər artırılması perspektivlərini müzakirə etmək üçün yüksək səviyyəli strateji əməkdaşlıq şurasının iclası keçiriləcək. Əs-Sisinin türkiyəli həmkarı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla danışıqlar proqramında əsas məsələ Fələstin-İsrail münaqişəsinin həlli olacaq. Tərəflər həmçinin Şərqi Aralıq dənizi, Liviya və digər regional məsələlərdə vəziyyəti ətraflı müzakirə edəcəklər.
Qeyd edək ki, Ərdoğan 12 ildən sonra ilk dəfə 2024-cü ilin fevralında münasibətlərin normallaşması prosesi çərçivəsində Misirə səfər edib. 2013-cü ildə hər iki ölkə Misir prezidenti Məhəmməd Mursinin devrilməsindən və Ankaranın buna mənfi reaksiyasından sonra öz səfirlərini geri çağırmışdı. 2021-ci ilin martında Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi Misirlə diplomatik səviyyədə əlaqələrin bərpa olunduğunu elan edib. 2023-cü ilin iyulunda hər iki ölkə Ankara və Qahirəyə səfirlər təyin etməklə diplomatik münasibətləri tam bərpa edib.скачать dle 11.3

Турция будет поставлять беспилотники Египту
Соглашение о поставках Египту турецких беспилотников планируется подписать в ходе предстоящего 4 сентября визита в Анкару египетского президента Абделя Фаттаха ас-Сиси.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на газету Milliyet.
В рамках первого официального визита ас-Сиси в Турцию будет проведено заседание совета стратегического сотрудничества на высшем уровне между двумя странами для обсуждения перспектив наращивания двустороннего товарооборота с 10 до 15 млрд долларов в год. Основным вопросом в программе переговоров ас-Сиси с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом станет урегулирование палестино-израильского конфликта. Стороны также детально обсудят ситуацию в Восточном Средиземноморье, Ливии и другие региональные вопросы.
Эрдоган впервые за 12 лет совершил визит в Египет в феврале 2024 года в ходе процесса нормализации отношений. В 2013 году обе страны отозвали своих послов после свержения египетского президента Мухаммеда Мурси и негативной реакции на это Анкары. В марте 2021 года МИД Турции объявил о возобновлении контактов с Египтом на дипломатическом уровне. В июле 2023 года обе страны полностью восстановили дипотношения, назначив послов в Анкаре и Каире.скачать dle 11.3