Azərbaycanda kiberşəbəkə ifşa edildi: 400-ə yaxın vətəndaşa yarım milyon manat ziyan vurulub - VİDEO
29.08.2024 11:30 1 725
Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən internet resurslarında aparılan araşdırmalar nəticəsində həyata keçirilən əməliyyat-texniki tədbirlərlə sosial şəbəkələrdə qanunsuz şəkildə fəaliyyət göstərərək fişinq yolu ilə vətəndaşların kart məlumatlarını əldə edərək xüsusilə külli miqdarda pul vəsaitləri oğurlayan daha bir dəstənin üzvləri Ərtoğrul Akdemir, Şamxal Abbasov, Qnyaz Həsənov və Sabir Hümmətzadə saxlanılıblar.
Müəyyən olunub ki, dəstə üzvləri cinayət əlaqəsinə girərək banklar və alış-veriş platformalarına oxşar saxta saytlar hazırlayaraq guya banklar tərəfindən pul uduşlu lotereyalar keçirildiyi, bahalı telefon modellərinin dəyərindən aşağı qiymətə satışa çıxarıldığı barədə həqiqətəuyğun olmayan elanlar yerləşdiriblər. Dəstə üzvləri bu elanların geniş yayımı və daha çox vətəndaşın cəlb olunması üçün sosial şəbəkələrdə həmin linklərin ödənişli reklamlarını da təşkil ediblər.
"Vətəndaşlar saxta linklərə daxil olaraq özlərinə məxsus bank kartlarının məxfi və OTP təhlükəsizlik kodlarını təqdim edəndən sonra qrup üzvləri həmin şəxslərin mobil bank tətbiqlərinə daxil olaraq hesablardakı pulları oğurlayıblar. Saxlanılanlar şəxsiyyətlərinin müəyyən edilməməsi məqsədilə oğurlanmış vəsaitləri müxtəlif şəxslərdən ödəniş müqabilində ələ keçirdikləri kartlara köçürərək sonradan kriptovalyuta hesablarına göndəriblər.
Nəzərə almaq lazımdır ki, kartını kibercinayətkarlara maddi maraq qarşılığında istifadəyə verən şəxs də həmin cinayətkar dəstələrin üzvü hesab edilir və qanun qarşısında məsuliyyət daşıyır.
Baş İdarədə aparılan araşdırmalar, eləcə də dəstə üzvlərinin gizli şəkildə fəaliyyət göstərdikləri internet resurslarına baxış zamanı aşkar olunan maddi və elektron sübutlar əsasında onların 400-ə yaxın vətəndaşın kartından pul vəsaitləri oğurlayaraq onlara ümumilikdə 500 000 manata yaxın maddi ziyan vurduqları müəyyən edilib. Sonuncu əməliyyat zamanı saxlanılan Ərtoğrul Akdemir və Şamxal Abbasovun başçılıq etdiyi kiberdəstənin törətdiyi qanunsuz əməllərlə bağlı Baş İdarədə məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib, əməliyyat-texniki tədbirlər davam etdirilir", - məlumatda qeyd olunub.скачать dle 11.3

В Азербайджане разоблачена киберсеть: около 400 гражданам нанесен ущерб на полмиллиона манатов - ВИДЕО
29.08.2024 11:30 1 707
Сотрудники Главного управления по борьбе с киберпреступностью Министерства внутренних дел (МВД) Азербайджана в результате проведенных расследований интернет-ресурсов и оперативно-технических мероприятий задержали членов еще одной группировки, которые незаконно действовали в соцсетях, получая путем фишинга (вид интернет-мошенничества, целью которого является получение идентификационных данных пользователей - ред.) данные банковских карт граждан и похищая особо крупные суммы денег. Были задержаны Эртогрул Акдемир, Шамхал Аббасов, Гнязь Гасанов и Сабир Гумметзаде.
Об этом говорится в информации МВД.
Установлено, что члены группировки, вступив в преступный сговор, создавали поддельные сайты, похожие на интернет-ресурсы банков и торговых платформ, а также размещали на них недостоверные объявления о якобы проводимых банками денежных лотереях и продаже дорогих моделей телефонов по заниженным ценам. Члены банды также организовывали платную рекламу этих ссылок в соцсетях для широкого распространения объявлений и привлечения большего числа людей.
"После того, как граждане заходили на поддельные ссылки и предоставляли секретные и OTP коды безопасности своих банковских карт, члены группировки входили в мобильные банковские приложения этих лиц и похищали деньги со счетов. Задержанные, с целью сокрытия своей личности, переводили украденные средства на карты, полученные от разных лиц за плату, а затем отправляли их на криптовалютные счета.
Следует учитывать, что лица, предоставившие свои карты киберпреступникам за материальное вознаграждение, также считаются членами этих преступных группировок и несут ответственность перед законом.
В ходе расследований, проведенных в управлении, а также на основании материальных и электронных доказательств, обнаруженных при проверке интернет-ресурсов, на которых тайно действовали члены группировки, было установлено, что они похитили денежные средства с карт около 400 граждан, причинив им материальный ущерб на общую сумму около 500 000 манатов. Решением суда в отношении Э.Акдемира и Ш.Аббасова, руководивших киберпреступной группой и задержанных в ходе операции, избрана мера пресечения в виде ареста, оперативно-технические мероприятия продолжаются", - отмечается в заявлении.скачать dle 11.3