Toyda arvadına söz deyəni bıçaqlayan şəxslə bağlı qərar ləğv edildi
Ali Məhkəmədə Göygöldə xuliqanlıqda təqsirləndirilən Allahverdi Məmmədovun (şərti) barəsindəki qərardan verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası yekunlaşıb.
Pravda.az xəbər verir ki, hakim Ələsgər Novruzovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, kassasiya şikayəti qismən təmin edilib, Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin çıxardığı qərar ləğv olunub və cinayət işi apellyasiya instansiyası məhkəməsində yeni məhkəmə baxışına təyin edilib.
İttihama görə, hadisə 27 may 2023-cü il tarixdə, saat 17 radələrində Göygöl rayonu ərazisində yerləşən restoranlardan birinin həyətyanı sahəsində qeydə alınıb.
Belə ki, həmin restoranda keçirilən toy məclisində iştirak edən zərərçəkmiş Maarif Əsədov (şərti) Allahverdi Məmmədovun arvadından söz soruşub. Təqsirləndirilən şəxs isə bunu bəhanə gətirərək Maarif Əsədovla mübahisə edib. Daha sonra Allahverdi bıçaqla qəsdən Maarifin sağ bud nahiyəsinə bir dəfə zərbə vuraraq, ona xəsarət yetirib.
Hadisədən sonra Allahverdi Məmmədov cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
Göygöl Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə o, Cinayət Məcəlləsinin (CM) 221.3-cü maddəsinin əlamətləri olmadığından onun əməlinin həmin məcəllənin 221.3-cü maddəsindən 128-ci maddəsinə tövsif edilib. Hökmə əsasən, Allahverdi Məmmədovun cinayət işi üzrə cinayət təqibinə xitam verilib, cinayət məsuliyyətindən azad edilib, barəsində seçilmiş başqa yerə getməmək haqqında iltizam qətimkan tədbiri ləğv olunub.
Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin qərarına əsasən, şikayət təmin edilməyib, protest isə təmin olunub, Göygöl Rayon Məhkəməsinin çıxardığı hökm ləğv edilib. Təqsirləndirilən şəxs CM-in 221.3-cü maddəsi ilə təqsirli bilinərək iki il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Allahverdi Məmmədov barəsində seçilmiş başqa yerə getməmək haqqında iltizam qətimkan tədbiri həbs qətimkan tədbiri ilə əvəz edilməklə məhkəmə iclas zalında dərhal həbsə alınıb.скачать dle 11.3

Отменено решение суда в отношении мужчины, устроившего на свадьбе поножовщину
Как сообщает рravda.az, на процессе под председательством судьи Алескера Новрузова было объявлено решение, согласно которому кассационная жалоба была частично удовлетворена.
Решение, вынесенное апелляционным судом Гянджи, было отменено, и уголовное дело было передано на новое судебное рассмотрение в суд апелляционной инстанции.
Согласно обвинению, инцидент произошел 27 мая 2023 года около 17:00 на заднем дворе одного из ресторанов в Гёйгёльском районе, в котором проходило свадебное торжество.
Так, гость торжественного мероприятия Маариф Асадов (имя и фамилия условные) подошёл к жене обвиняемого Аллахверди Мамедова и что-то спросил у нее. После этого между мужчинами началась перепалка, затем А.Мамедов умышленно ударил ножом М.Асадова в бедро.
После инцидента А.Мамедов был привлечен к уголовной ответственности.
Решением Гёйгёльского районного суда уголовное преследование по делу А.Мамедова было прекращено, избрание в отношении его меры пресечения отменено.
Согласно решению Гянджинского апелляционного суда, протест был удовлетворен, приговор Гёйгёльского районного суда был отменен. Обвиняемый был признан виновным по статье 221.3 (хулиганство с использованием оружия или предметов, используемых в качестве оружия) Уголовного кодекса АР и приговорен к двум годам лишения свободы.