Çin ordusu Filippinə xəbərdarlıq edib
Çin Xalq Respublikasının Silahlı Qüvvələri yüksək döyüş hazırlığı vəziyyətindədir və öz ölkələrinin suverenliyini qətiyyətlə müdafiə edəcək, Cənubi Çin dənizində sülh və sabitliyi təmin edəcək.
Bu barədə Huanyan rifi ərazisində Filippin təyyarəsi ilə son insidenti şərh edən Çin Xalq Azadlıq Ordusunun Cənub Bölgəsi Döyüş Komandanlığı məlumat yayıb.
Avqustun 8-də Filippin Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus NC-212 təyyarəsi Çin tərəfinin dəfələrlə etdiyi xəbərdarlıqlara baxmayaraq, Cənubi Çin dənizindəki Huanyan rifinin hava məkanına qanunsuz daxil olub. Beləliklə, ÇXR tərəfindən müntəzəm olaraq keçirilən təlimlərə müdaxilə yaradılıb.
“Filippin tərəfinin hərəkətlərinə cavab olaraq, Çin ordusu obyekti müəyyən etmək və onun hərəkətini izləmək üçün hava və dəniz qüvvələrini səfərbər edib.
Çin ordusu daha sonra peşəkar və qanuni olaraq Filippin təyyarəsinə xəbərdarlıq edib və onu hava məkanından uzaqlaşdırmaq üçün hərəkətə keçib. Biz Filippin tərəfinə birbaşa bəyan edirik ki, o, pozuntuları və təxribatları dərhal dayandırmalı, təhrif və spekulyasiyalardan əl çəkməlidir”, - məlumatda vurğulanıb.скачать dle 11.3

Армия Китая приведена в повышенную боеготовность после инцидента с Филиппинами
Вооруженные силы (ВС) КНР находятся в состоянии повышенной боевой готовности и будут решительно защищать суверенитет своей страны, обеспечивать мир и стабильность в Южно-Китайском море.
Об этом сообщила Южная зона боевого командования Народно-освободительной армии Китая (НОАК), комментируя недавний инцидент с филиппинским самолетом в районе рифа Хуанъянь.
"8 августа самолет NC-212 ВВС Филиппин, невзирая на неоднократные предупреждения китайской стороны, незаконно вторгся в воздушное пространство рифа Хуанъянь Скарборо в Южно-Китайском море, - говорится в распространенном заявлении. - Тем самым были созданы помехи для регулярных учений, проводимых КНР".
Отмечается, что в ответ на действия филиппинской стороны НОАК мобилизовала воздушные и морские силы, чтобы "идентифицировать объект и отследить его перемещение". Затем китайские ВС "профессионально и на законных основаниях" сделали самолету Филиппин предупреждение и предприняли действия по его вытеснению.
"Мы прямо заявляем филиппинской стороне, что она должна немедленно прекратить нарушения и провокации, отказаться от искажений и спекуляций, - подчеркивает НОАК. - Войска Южной зоны боевого командования постоянно находятся в состоянии повышенной боевой готовности, решительно защищают национальный суверенитет и безопасность, поддерживают мир и стабильность в Южно-Китайском море".скачать dle 11.3