Şuşada II Qlobal Media Forum keçiriləcək
“Report”un məlumatına görə, forumun mövzusu “Yalan məlumatların ifşası: Dezinformasiyaya qarşı mübarizə” olacaq.
Forum çərçivəsində “Təsirin qiymətləndirilməsi: Dezinformasiyanın əhatə dairəsini müəyyənləşdirmək”, “Dezinformasiyaya qarşı daha davamlı cəmiyyət qurmaq üçün siyasət və təşəbbüslər”, “Süni intellektin reallığa, mediaya və dezinformasiyaya təsiri: Media savadlılığının təşviqi” və “İqlim hərəkatı və media” mövzularında dörd panel sessiya təşkil olunacaq. Panel sessiyalarda müxtəlif ölkələrdən olan rəsmilər, media və vətəndaş cəmiyyəti, dövlət və biznes nümayəndələri, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri və media ekspertləri ətraflı fikir və təcrübə mübadiləsi aparacaqlar.
Bununla yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə əlaqədar həyata keçirilən tədbirlər və hazırlıq işləri, ölkə səviyyəsində iqlim dəyişikliyinin təsirləri ilə aparılan mübarizə, azad edilmiş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma prosesində sərgilənən dayanıqlı yanaşma barədə məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, 50-ə yaxın ölkədən 150-dən çox xarici qonağın, o cümlədən 30-a yaxın ölkənin informasiya agentliyi, 3 beynəlxalq təşkilat və 82 media qurumunun qatılacağı Forum iştirakçılar üçün birgə müzakirə və hərəkət platforması rolunu oynayacaq.
Xatırladaq ki, I Şuşa Qlobal Media Forumu ötən il iyulun 21-23-də keçirilib. “4-cü Sənaye inqilabı dövründə yeni media” mövzusunda I Media Forumunun açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iştirak edib.скачать dle 11.3

19.07.2024 22:00 1 152
В рамках форума будут организованы четыре панельные сессии: "Оценка воздействия: определение масштабов дезинформации", "Политика и инициативы по построению более устойчивого к дезинформации общества", "Влияние искусственного интеллекта на реальность, СМИ и дезинформацию: повышение медиаграмотности" и "Климатическое движение и СМИ".
Кроме того, будет представлена информация о подготовке к 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), борьбе с последствиями изменения климата на уровне страны, и устойчивом подходе, применяемом в процессе восстановления освобожденных территорий.
Отметим, что форум, к которому присоединятся более 150 зарубежных гостей почти из 50 стран, в том числе информационные агентства около 30 стран, 3 международные организации и 82 медиа структуры, сыграет для участников роль платформы совместных обсуждений и действий.
Напомним, что I Шушинский глобальный медиафорум состоялся 21-23 июля минувшего года. В церемонии открытия I Медиафорума на тему "Новые медиа в эпоху 4-й Промышленной революции" принял участие президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев. Глава государства выступил на церемонии открытия и ответил на вопросы.скачать dle 11.3