Azərbaycanın İrandakı səfirliyi fəaliyyətini bərpa etdi
Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında aparılmış danışıqlar nəticəsində 15 iyul 2024-cü il tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyi yeni ünvanda fəaliyyətini bərpa edib. Səfir və səfirliyin hazırkı heyəti İrana geri dönüb.
İran tərəfi akkreditasiya ölkəsi kimi "Diplomatik Əlaqələr haqqında Vyana Konvensiyası" çərçivəsində təhlükəsizliyin təminatına dair öhdəliyinə uyğun olaraq, səfirliyimizin yeni binasının qarşısında diplomatik mühafizənin təmin olunması üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirib.
Hazırda İrandakı səfirliyin yeni binasında konsulluq xidmətinin təşkili üçün müvafiq işlər görülür və yaxın zamanda konsulluq xidmətinin bərpası barədə əlavə məlumat veriləcək.
Səfirlik Tehran şəhəri, Dərrus məntəqəsi, Şəhrizad prospekti, Yarməhəmmədi küçəsi, Saqi dalanı və Firuzkuh küçəsinin kəsişməsi, ev 8 ünvanında yerləşir.
Səfirliyin işinin bərpası qarşılıqlı hörmətə və mehriban qonşuluğa əsaslanan Azərbaycan-İran əlaqələrinin gələcək inkişafına, iki ölkə arasında əldə edilmiş razılaşmaların və həlli zəruri olan məsələlərin icra olunması işinə töhfə verəcək.скачать dle 11.3

Посольство Азербайджана в Иране возобновило свою деятельность
По итогам переговоров между Азербайджанской Республикой (АР) и Исламской Республикой Иран (ИРИ) с 15 июля 2024 года посольство АР в ИРИ возобновило свою деятельность по новому адресу.
Об этом говорится в заявлении МИД Азербайджана.
Отмечается, что посол и нынешний состав посольства вернулись в Иран.
"Иранская сторона, как страна аккредитации, в соответствии со своими обязательствами по обеспечению безопасности в рамках "Венской конвенции о дипломатических сношениях", приняла соответствующие меры для обеспечения дипломатической защиты перед новым зданием нашего посольства.
В настоящее время в новом здании дипведомства ведутся соответствующие работы по организации консульской службы, и в ближайшее время будет предоставлена дополнительная информация о восстановлении соответствующих услуг.
Посольство расположено по адресу: Тегеран, район Даррус, проспект Шахризад, улица Ярмохаммади, пересечение переулка Саги и улицы Фирузкух, дом 8.
Восстановление работы дипведомства будет способствовать дальнейшему развитию азербайджано-иранских отношений, основанных на взаимном уважении и добрососедстве, а также реализации достигнутых соглашений и решению необходимых вопросов между двумя странами", - отмечается в информации внешнеполитического ведомства АР.скачать dle 11.3