AMB ötən il 2 500-dən çox yubiley, xatirə və investisiya pul nişanı satıb
2023-cü ildə Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) 2 530 ədəd yubiley, xatirə və investisiya pul nişanı satıb.
Bu barədə "Report"a qurumdan bildirilib.
Məlumata görə, yubiley və xatirə pul nişanlarının satışı Prezidentin İşlər İdarəsinə məxsus “Azərsuvenir” MMC, investisiya pul nişanlarının satışı isə müəyyən edilmiş agent banklar vasitəsilə həyata keçirilib.
Xatırladaq ki, AMB ötən il Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə ölkəmizin tarixində ilk dəfə yüksək əyarlı yerli qızıldan hazırlanmış 1 troy unsiya (31.1 qr.), 1/2 troy unsiya (15.55 qr.), 1/4 troy unsiya (7.78 qr.) və 1/10 troy unsiya (3.11 qr.) çəkilərdə investisiya pul nişanlarını, eləcə də 10 troy unsiya (311 qr.), 5 troy unsiya (155.5 qr.) və 1 troy unsiya (31.1 qr.) çəkilərdə yubiley pul nişanlarını tədavülə buraxıb. Bu yubiley pul nişanları xüsusi dövlət tədbirləri üçün nəzərdə tutulub.скачать dle 11.3

В прошлом году ЦБА продал более 2 500 юбилейных, памятных и инвестиционных денежных знаков
В 2023 году Центральный банк Азербайджана (ЦБА) продал 2 530 юбилейных, памятных и инвестиционных денежных знаков.
Согласно информации, продажа юбилейных и памятных денежных знаков осуществлялась посредством ООО "Азерсувенир", принадлежащего Управлению делами президента, а продажа инвестиционных денежных знаков - через банки-агенты.
Напомним, что в прошлом году Центробанк в честь 100-летия со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева впервые в истории страны выпустил инвестиционные денежные знаки из высокопробного золота весом 1 тройская унция (31,1 г), 1/2 унции (15,55 г), 1/4 унции (7,78 г) и 1/10 унции (3,11 г). Также были выпущены юбилейные монеты весом 10 унций (311 г), 5 унций (155,5 г) и 1 унция (31,1 г), предназначенные для особых государственных мероприятий.скачать dle 11.3