Rusiya Ermənistana: "Bir əldə iki qarpız tutmaq mümkün deyil"
"Rusiya tərəfi Ermənistanın Vaşinqtonda keçirilən NATO sammitində iştirakından son dərəcə təəssüflənir".
Bunu "Sputnik"ə açıqlamasında Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin deyib.
"Təhlükəsizlik barədə danışan Qaluzin Ermənistanın KTMT-nin üzvü olaraq qaldığını, hərbi və hərbi-texniki sahədə çoxsaylı ikitərəfli sazişlərin iştirakçısı olduğunu vurğulayıb. Lakin onlar İrəvanın narahatlığını müzakirə etmək üçün konstruktiv yanaşma əvəzinə, təəssüf ki, başqa yol seçiblər. Ermənistan NATO və ya alyansın ayrı-ayrı üzvləri ilə xüsusən NATO standartlarının tətbiqi, silahların alınması və ya birgə döyüş hazırlığı tədbirlərinin keçirilməsi baxımından qarşılıqlı əlaqəni artırmağa üstünlük verir. Bütün bunlar böyük bir təəssüfdən başqa bir şey deyil", - M.Qaluzin vurğulayıb.
Diplomatın fikrincə, İrəvan məqsədi Rusiyanın strateji məğlubiyyəti olanlarla belə bir tempdə əməkdaşlığı dərinləşdirməklə öz əlləri ilə Cənubi Qafqazda vəziyyəti ciddi şəkildə pozmaq riski daşıyır.
Onun sözlərinə görə, Ermənistanda mütəxəssislər və siyasətçilər belə ehtiyatsız addımların mümkün nəticələrini anlayırlar.
"Fikrimcə, başqa bir sahədə - iqtisadi sahədə də olsa, "bir əldə iki qarpız tutmaq" cəhdlərinin qeyri-real olmasını Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk çox aydın şəkildə ifadə edib.", - M.Qaluzin qeyd edib.
Xatırladaq ki, Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan iyulun 9-10-da Vaşinqtonda səfərdə olub və orada NATO-nun 75 illiyinə həsr olunmuş tədbirlərdə iştirak edib.скачать dle 11.3

11.07.2024 13:06 1 446
Говоря о сфере безопасности, Галузин подчеркнул, что Армения остается членом ОДКБ, выступает участником многочисленных двусторонних договоренностей в военной и военно-технической областях. Но вместо конструктивного подхода к обсуждению имеющейся у Еревана озабоченности там, к сожалению, выбрали иной путь, сказал Галузин.
"В Армении предпочитают наращивать взаимодействие с НАТО или отдельными участниками альянса, особенно в части внедрения натовских стандартов, закупки вооружений или проведения совместных мероприятий боевой подготовки, не говоря об участии в проходящем в Вашингтоне в эти дни саммите этого военно-политического блока. Все это не может не вызывать ничего, кроме крайнего сожаления", - заявил он.
С точки зрения дипломата, "углубляя такими темпами сотрудничество с теми, чья цель - "стратегическое поражение" России, Ереван своими руками рискует серьезно дестабилизировать обстановку на Южном Кавказе.
По его словам, знающие специалисты и политики в Армении понимают возможные издержки от подобных неосмотрительных шагов.
"На мой взгляд, о нереалистичности попыток "усидеть на двух стульях", пусть и в другой - экономической сфере, предельно ясно выразился заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук в выступлении на форуме "Примаковские чтения" в Москве в конце прошлого месяца, говоря о евроустремлениях Еревана в привязке к его обязательствам в ЕАЭС", - заметил Галузин.
Напомним, глава МИД Армении Арарат Мирзоян 9-10 июля находился с визитом в Вашингтоне, где принял участие в мероприятиях, приуроченных к 75-летию НАТО.скачать dle 11.3