Qız qaçıran qazi özünü yandırıb - TƏFƏRRÜAT (FOTO)
Cəlilabad rayonunun Göytəpə şəhər sakini, 44 günlük Vətən müharibəsinin qazisi Elnur Əliyev Cəlilabad Rayon İcra Hakimiyyəti binasının daxilində özünü yandıraraq intihara cəhd edib.
Bununla bağlı məlumat sosial şəbəkələrdə paylaşılıb.
Bildirilib ki, Elnur Əliyev ağır yanıq xəsarətləri ilə Bakı Şəhər 5 saylı klinik xəstəxanasının Yanıq şöbəsinə yerləşdirilib.
Cəlilabad Rayon İcra Hakimiyyətinin Vətən müharibəsi iştirakçıları və şəhid ailələri ilə işin təşkili şöbəsinin böyük məsləhətçisi Emil Habil oğlu Şəmmədov məsələ ilə bağlı oxu.az-a açıqlamasında bildirib ki, 1999-cu il təvəllüdlü Elnur Eynulla oğlu Əliyev Masallı rayonundan evlənmək məqsədilə qız qaçırıb:
"Qızın ailəsi buna razı olmayıb və anası evdə olmadığından məhkəmədə E.Əliyevə qarşı iddia qaldırıb. Anası iddia edib ki, qızının başını aldadaraq evdən aparıb. Qız yetkinlik yaşına çatıb, azyaşlı deyil. Qızın ailəsi məhkəmədə E.Əliyevdən 1 000 manat bir və 10 min manat da ayrı təzminat tələb edir. Qız əvvəl razılıq versə də, məhkəmədə qız özü də şikayətçi olub.
Elnur Əliyev isə tutulacağını düşünərək təlaşlanıb. Elnur Əliyev Vətən müharibəsi iştirakçısıdır, "Suqovuşanın azad olunmasına görə" medalı ilə təltif olunub. Onu həmin gün, iyulun 9-da mən qəbul etmişdim, onun təlaşlandığı məsələ ilə bağlı hüquqşünas yoldaşlarla danışdım. Yanında da dedilər ki onun həbs olunması ilə bağlı məsələ ola bilməz. Sakitləşib getdi.
Amma üzərindən 10 dəqiqə keçmişdi səhər saat 11 radələrində Cəlilabad Rayon Məşğulluq Xidmətinin qarşısında özünü yandıraraq intihara cəhd edib. Onun psixoloji durumu da bir qədər stabil deyil, həmişə ona həssaslıqla yanaşmışıq. Təəssüf ki, belə bir hadisə yaşandı. Cəlilabad Rayon İcra Hakimiyyəti tərəfindən ona dəfələrlə maddi yardım olunub. Yəni onun problemi məhkəmə ilə bağlı olub, tutulmaqdan qorxub".
Cəlilabad Rayon İcra Hakimiyyətindən bildirilib ki, E.Əliyev aldığı yanıq xəsarətləri ilə Bakıya, 5 saylı şəhər klinik xəstəxanasının Yanıq şöbəsinə yerləşdirilib:
"Xəstəxanadan bildirilib ki, kürək nahiyəsində 25 faiz yanıq xəsarəti var. Vəziyyətinin ağır olmadığı, bir neçə gün ərzində müalicəsini yekunlaşdırıb evinə qayıda bilər".
Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyindən (TƏBİB) oxu.az-a bildirilib ki, 09.07.2024-cü il tarixində saat 14:55-də 1999-cu il təvəllüdlü (kişi cinsli) şəxs yanıq xəsarəti ilə Nərimanov Tibb Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Yanıq Mərkəzinə hospitalizasiya olunub.
Bildirilib ki, ona boyun, gövdənin yan səthləri və hər iki yuxarı ətrafların III dərəcəli termiki yanığı diaqnozu təyin edilib:

Ветеран Карабахской войны совершил попытку самосожжения: что стоит за отчаянным поступком? (ФОТО)
Житель города Гёйтепе Джалилабадского района, ветеран 44-дневной Отечественной войны Эльнур Алиев предпринял попытку самосожжения в здании Исполнительной власти (ИВ) района.
Согласно данным, Э.Алиев с тяжелыми травмами был помещен в ожоговое отделение 5-й городской клинической больницы Баку.
Старший консультант отдела по работе с участниками Отечественной войны и семьями шехидов ИВ Джалилабадского района Эмиль Шаммадов заявил oxu.az, что Эльнур Эйнулла оглу Алиев (1999 г.р.) похитил девушку из Масаллинского района с целью женитьбы:
"Семья девушки была против этого, и мать подала иск в суд против Э.Алиева. Она утверждает, что он обманом увел ее дочь из дома. Семья девушки требует компенсацию в размере 11 000 манатов. Несмотря на первоначальное согласие, в суде девушка также выступила в качестве истца".
Э.Шаммадов отметил, что Эльнур Алиев, опасаясь ареста, запаниковал. Ветеран был награжден медалью "За освобождение Суговушана".
"Принял его в тот день, 9 июля, поговорил с коллегами-юристами по поводу вопроса, который его беспокоил. Ему сказали, что об аресте не может быть и речи. Он успокоился и ушел.
Но через 10 минут, около 11:00, он попытался покончить с собой - поджег себя перед Службой занятости Джалилабадского района. Его психологическое состояние несколько неустойчиво, мы всегда относились к нему чутко. ИВ неоднократно оказывала ему материальную помощь. То есть его проблема была связана с судом, Эльнур Алиев боялся, что его арестуют. В больнице сообщили, что у него 25% ожогов в области спины. Через несколько дней он завершит лечение и вернется домой", - добавил Э.Шаммадов.
Как сообщили редакции сайта в Объединении по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB), 9 июля в 14:55 мужчина 1999 года рождения был госпитализирован в Ожоговый центр, действующий при Наримановском медцентре.
Сообщается, что ему был поставлен диагноз "термический ожог III степени шеи, боковых поверхностей туловища и обеих верхних конечностей". В настоящее время его состояние оценивается как средней степени тяжести.