Həbsdə olan vəkil Sümbülə Əliyeva məhkəmə zalından azad edildi
Bakıdakı 1 saylı Hüquq Məsləhətxanasının sabiq müdiri, həbsdə olan vəkil Sümbülə Əliyevanın barəsində olan cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
APA xəbər verir ki, bu gün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Mahmud Ağalarovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə zərərçəkmişlərin müdafiəçisi Əbil Həsənov çıxış edib.
Sünbülə Əliyeva son söz deyərək, məhkəmədən bəraət istəyib.
Məhkəmə müşavirədən sonra hökm elan edib.
Hökmə əsasən, Sünbülə Əliyeva məhkəmə zalından azad edilib.
İttihama görə, Sümbülə Əliyeva hüquq məsləhətxanasında vəkillərin gəlirlərindən sosial sığortaları və pensiya fonduna ödənməli olan məbləği dövlət büdcəsinə köçürməyib və mənimsəyib. O, Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2 və 213.1-ci maddəsi ilə ittiham edilir. Zərərçəkmiş qismində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyəti tanınıb.
Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Sümbülə Əliyevanın vəkillik fəaliyyəti barəsində elan olunacaq hökm qanuni qüvvəyə minənədək dayandırılıb.
Sümbülə Əliyeva bir çox tanınmış şəxsin vəkili olub. Onun cinayət işi üzrə məhkəmədən yayınması əsas gətirilərək barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

В Азербайджане адвоката освободили в зале суда
Как сообщает АПА, сегодня в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Махмуда Агаларова выступил защитник потерпевших Абиль Гасанов.
В свою очередь, С.Алиева попросила суд оправдать ее.
После совещания суд огласил приговор, согласно которому Сюмбюля Алиева была освобождена в зале суда.
Согласно обвинению, С.Алиева не перечислила в госбюджет и присвоила сумму, подлежащую уплате в Фонд социального страхования и пенсионный фонд из доходов адвокатов в юридической консультации. Ей предъявлено обвинение по статьям 179.3.2 (присвоение, совершенное в крупном размере) и 213.1 (уклонение от уплаты налогов, взносов по страхованию от безработицы, обязательному медицинскому страхованию или обязательному государственному социальному страхованию) Уголовного кодекса Азербайджана. Потерпевшими признаны Государственный фонд социальной защиты, Государственная налоговая служба при Министерстве экономики, президиум Коллегии адвокатов.
Отметим, С.Алиева была адвокатом многих известных лиц. Решением президиума коллегии адвокатская деятельность Сюмбюле Алиевой приостановлена до вступления приговора в отношении нее в законную силу. Ранее в её отношении была избрана мера пресечения в виде ареста из-за предполагаемого уклонения от суда.