Azərbaycan TARİXİNDƏ İLK: Üçrəngli bayrağımız altında üzən gəmi ABŞ limanında
"Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC-nin (ASCO) donanmasına yeni əlavə edilən "Handysize" tipli "Xocalı" gəmisinin ilk səfəri uğurla yekunlaşıb.
ASCO-ya istinadən xəbər verir ki, gəmi Cənubi Koreyanın Bukpyung limanından qəbul etdiyi 30 min 800 ton sement yükünü Amerika Birləşmiş Ştatlarının Portlend limanına çatdırıb, artıq yük gəmidən boşaldılıb.
20 gün davam edən səfər çərçivəsində "Xocalı" ümumilikdə 8 390 kilometr məsafə qət edib.
Bu səfərlə Azərbaycanın gəmiçilik tarixində ilk yaşanıb. Belə ki, "Xocalı" müstəqil Azərbaycan bayrağı altında ABŞ limanına yan alan ilk gəmi olub.
Qeyd edək ki, "Xocalı" bu ilin may ayında Çində istismara verilib. Ümumilikdə 38 min 593 ton yükgötürmə imkanına malik olan gəminin uzunluğu 180 metr, eni 30 metr, bortunun hündürlüyü 15 metr, suya oturumu 10,47 metr, maksimum sürəti 15,7 knotdur. Suya oturumu maksimum yük götürməklə onun bir çox dayaz limanlara rahatlıqla daxil olmasına şərait yaradır.
"Xocalı" Prezident İlham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələri rəhbər tutularaq hazırlanan və ASCO-nun Müşahidə Şurasının qəbul etdiyi Gəmiçiliyin Strateji İnkişaf Proqramı çərçivəsində alınan "Handysize" tipli ilk gəmidir.скачать dle 11.3

Первое судно под флагом независимого Азербайджана пришвартовалось в порту США
Успешно завершен первый рейс судна типа Handysize "Ходжалы", пополнившего флот ЗАО "Азербайджанское Каспийское морское пароходство" (ASCO).
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на ASCO.
Судно доставило 30 800 тонн цемента из южнокорейского порта Бакпюнг, в порт Портленд в США, груз был выгружен с судна.
За время путешествия, продолжавшегося 20 дней, "Ходжалы" преодолел 8 390 километров.
"Ходжалы" стало первым судном в истории пароходства Азербайджана, вошедшим в порт США под флагом независимого государства.
Отметим, что "Ходжалы" был сдан в эксплуатацию в Китае в мае этого года. Длина судна грузоподъемностью 38 593 т - 180, ширина - 30, высота борта -15, осадка - 10,47 м, максимальная скорость - 15,7 узла (29 км/ч). Благодаря максимальной грузоподъемности ватерлиния позволяет ему легко заходить во многие мелководные гавани.
"Ходжалы" является первым судном типа Handysize, приобретенным по поручению и рекомендации Президента Ильхама Алиева, в рамках принятой Наблюдательным советом ASCO Программы стратегического развития судоходства.скачать dle 11.3