Azərbaycan yük gəmisi ilk dəfə Magellan boğazından keçdi
"Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC-nin (ASCO) "Handysize" tipli "Murovdağ" quru yük gəmisi Magellan boğazını keçən Azərbaycanın ilk yük gəmisi olub.
ASCO-ya istinadən xəbər verir ki, bu hadisə ilə gəmi ölkəmizin dənizçilik tarixində yeni bir səhifə açıb.
Çilinin Tokopilla limanından 33 000 ton potassium nitratı ilə yola çıxan "Handysize" tipli gəmi Latın Amerikasının cənub sahili boyunca hərəkət edərək, dünyanın ən çətin və strateji əhəmiyyətli dəniz yollarından biri sayılan Magellan boğazından keçib. Hazırda gəmi Atlantik okeanına doğru üzür və İspaniyanın Kadiz limanında yükünü boşaltması planlaşdırılır.
Magellan boğazı Cənubi Amerikanın cənubunda, Çili ərazisində yerləşir və Atlantik okeanı ilə Sakit okeanı birləşdirən mühüm dəniz keçididir. Boğaz güclü küləkləri, dəyişkən hava şəraiti və mürəkkəb su axınları ilə tanınır.
ASCO-nun beynəlxalq sularda istismara verdiyi ikinci "Handysize" tipli məhdudiyyətsiz üzmə imkanlarına malik gəmisi olan "Murovdağ" bu tarixi keçidlə Azərbaycanın dənizçilik sahəsindəki mövqeyini daha da möhkəmləndirir və qlobal yükdaşımalarda iştirakını genişləndirir.скачать dle 11.3

Азербайджанское грузовое судно впервые пересекло Магелланов пролив
Сухогруз типа Handysize "Муровдаг" ЗАО "Азербайджанское каспийское морское пароходство" (ASCO) стал первым грузовым судном из Азербайджана, пересекшим Магелланов пролив.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на ASCO, это событие открыло новую страницу в истории азербайджанского мореплавания.
Судно, отправившееся из порта Токопилья (Чили) с 33 000 тоннами нитрата калия на борту, двигалось вдоль южного побережья Латинской Америки и пересекло Магелланов пролив, который считается одним из самых сложных и стратегически важных морских путей в мире. В настоящее время судно направляется в Атлантический океан, где планируется его разгрузка в порту Кадис (Испания).
"Муровдаг" является вторым судном типа Handysize с неограниченной зоной плавания, который ASCO использует в международных водах.скачать dle 11.3